Emily Brontë

Emily Brontë

İngiliz edebiyatının en önemli yazarlarından olan Bronte Kardeşlerin ortancası olan Emily Brontë'nin kaleme almış olduğu tek roman Wuthering Heights (Uğultulu Tepeler), bugün İngiliz edebiyatının en önemli eserlerinden biri olarak anılmaktadır.

Emily Brontë, 30 Temmuz 1818 tarihinde İngiltere'de dünyaya geldi. 

Brontë kardeşlerin ortancasıdır. 

Annelerinin ölümünden sonra üç kız kardeş ve erkek kardeşleri olan Branwell ile birlikte, vakit geçirmek için hayali yerler inşa ediyorlardı. Bu hayali yerlere kaleme almış oldukları eserlerde rastlanmaktadır. 

1938 senesinde Halifax yakınlarındaki Miss Patchett's Ladies Academy (Mis Patchett'in Kızlar Akademisi)'nde çalışan Emily, ilerleyen dönemlerde kardeşi Charlotte ile birlikte Brüksel'deki bir özel okula devam etti. 

Şiir okumayı seven Emily, bir zaman sonra kendi şiirlerini yazmaya başlayıp yeteneğini ailesine kanıtladıktan sonra, 1846 senesinde Charlotte ve Anne ile birlikte ortak şiir kitabı yayımladı. Bu dönemde İngiltere'de kadın yazarlara hoş bakılmadığı için, üç kız kardeş hem erkek hem de kadınlar için kullanılabilecek isimleri kendilerine mahlas edinmişlerdi. 

Emily'nin mahlası ise "Ellis Bell" idi.

1847 senesinde tek romanı olan Uğultulu Tepeler yayımlandı. Üç ciltlik bir setin ilk iki cildini oluşturan bu romanın yenilikçi yapısı eleştirmenleri bir anlamda şaşırttı. İlk çıktığında hem iyi hem de kötü yorumlar alan bu eser, zamanla bir İngiliz edebiyatı klasiği haline gelmiştir.

Aynı kardeşleri gibi Emily'nin sağlığı da yaşadığı zor şartlar hasebiyle zayıflamış ve giderek kötüleşmiştir. Erkek kardeşinin ayındaki cenazesi sırasında soğuk algınlığı kapan Emily, her türlü tıbbî müdahaleyi reddetmiş ve 19 Aralık 1848 tarihinde hayatını kaybetmiştir. 

 

SÖZLERİ

Dürüst insanlar kendi amellerini gizlemezler.

Gururlu insanlar kendileri için üzücü acıları doğururlar.