Emin Alıcı

Emin Alıcı

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji ABD başkanı olarak çalışan Emin Alıcı, uluslararası ve ulusal kongrelerde 100 aşkın bildirisi, çok sayıda panel başkanlığı ve üyeliği ve konferansları mevcuttur.

1 Mart 1947 tarihinde Adıyamanda doğdu. İlk ve orta ögretimini Malatya da tamamladı. 1967 yılında Ege Üniversitesini kazanarak hekimlik mesleğine adım attı. Ögrenciliğinin ilk yılında tanıştığı Nurdan Alıcı ile 1968 yılında evlendi. Başarılı bir öğrencilik geçiren Emin Alici daha bu dönemde Ortopedi ve Travmatoloji kliniğine gelip,gitmeye başladı.

1973 yılında Ege üniversitesi Tıp Fakülteisini bitiren Emin Alici aynı yıl aynı fakültede Ortopedi ve travmatoloji uzmanlık eğitimine başladı. 1975 yılında İtalyan hükümetinin açtığı burs sınavını kazanarak Floransada Scaglietti kiniğinde omurga cerrahisi eğitimi gördü. Spondylolisthesis ve tedavisi konusundaki Uzmanlık tezini burada hazırladı.

1977 yılında Hong Kong ‘ta 1 ay süre ile tüberküloz cerrahisi ve anterior füzyon konusunda eğitim aldı. Aynı yıl Ortopedi Travmatoloji uzmanı oldu ve aynı klinikte baş asistan olarak çalışmaya başladı.1978 yılında Robert Winter ve ekibinin Tahranda yaptığı Spinal deformiteler kursuna katıldı.

1980-1982 yılları arasında ” Omurga biyomekaniği ve omurga protezi” konusunda yaptığı deneysel çalışmalarla doçentlik tezini tamamladı ve 1982 yılında doçent oldu. Aynı klinikte doçent olarak çalışmaya başlayan Dr. Emin Alıcı 1986 yılında Dokuz Eylül Üniversitesine geçti.

1988 yılında Üniversite profesörü ünvanını aldı ve üniversite yönetim kurulu üyeliğine seçildi. İki dönem Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği yönetim kurulu üyeliği ve ikinci başkanlığını yaptı. 1990 yılında merkezi İzmirde olan Türk Omurga cerrahisi derneğini kurdu ve 6 yıl başkanlığını yaptı.

Baş editörlüğünü yaptığı ” The Journal Of Turkişh Spinal Surgery” dergisini yine aynı yıl yayın hayatına kazazandırdı. Bu arada ALICI SPİNAL SİSTEM adıyla anılan ve omurga ameliyatlarında kullanılan cerrahi enstrumanları geliştirdi.

Dr. Emin Alıcı nın omurga ameliyatlarında kullnılan dört patentli çalışması ve yine bu konularda yaptığı çalışmayla 1998 yılında TÜBİTAK, TÜSİAD ve TTGV'nin birlikte düzenlediği yarışmada “Yeni bir spinal sistem” projesiyle birincilik ödülü mevcuttur.

Dr.Emin Alıcı nın geliştirdiği enstrumanlar Türkiye olduğu kadar Yurt Dışındada yaygın bir şekilde kulanıldı.Bu arada Dünyada ilk kez omurgada thoraskopik anterior enstrumantasyon ameliyatını uygulamayı başardı.

Omurga cerrahisinin gelişmesi ve yaygınlaşması için bir çok şehirde gösteri ameliyatı ve konferanslar verdi.Omurga cerrahisi konusunda iki uluslararası kongre ve altı eğitim kursu bir uluslar arası sempozyum düzenledi.

1996 yılında kurucuları arasında yer aldığı Avrupa Spinal deformite derneğinin iki yıl süre ile yönetim kurulu üyeliğine seçildi.1996 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp fakültesi Dekanlıgına seçildi.

Bir yıl gibi kısa bir süre içinde çalışma arkadaşlarıyla birlikte fakültesinde ” probleme dayalı eğitimi ” başlattı.Bu eğitim modelinin Türkiyede yaygınlaşması için lise ve üniversitelerde konferanslar verdi.

Böyleçe bu eğitim modelini Türkiyeye kazandırdı.Hatta bu eğitim modelini yurt dışına bile taşıdı. Prof.Dr.Emin Alıcı 2000 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğüne seçildi ve iki dönem bu görevi sürdürdü.

Bir dönem Üniversiteler arası kurul başkanlığını yaptı. Bu süre içinde Probleme dayalı eğitim modelinin tıp dışındaki alanlarda uyulanması konusunda çalışmalar yaptı ve uygulamalarına önculuk etti.

Üniversitesinde yeni bir doktora programı sistemi başlattı. Bilimsel çalışmaların arttırılması için gayret gösterdi.

Üniversitenin fiziksel alt yapısını %320 artırdı.1996 yılında Ortopedi ve Travmatoloji ABD başkanlığına seçildi. 1999 yılında Tıp eğitimi geliştirme derneğini kurdu ve bir dönem başkanlığını yaptı.

Prof.Dr.Emin Alıcı nın 15 i SCİ kapsamındaki uluslararası dergilerde olmak üzere 100 ün üzerinde Türkçe ve İngilizce makalesi bulunmaktadır. Bu makalelere 69 atıf yapılmıştır.1991 yılında “Omurga Hastalıkları ve Deformiteleri” adında 550 sayfalık bir kitapta bilgi ve deneyimlerini meslektaşlarına aktarmıştır.

Ayrıca 5 kitaptada omurga hastalıkları konusunda bölüm yazarlığı yapmıştır.Uluslararası ve ulusal kongrelerde 100 aşkın bildirisi, çok sayıda panel başkanlığı ve üyeliği ve konferansları mevcuttur. Prof.Dr.Emin Alici ;Uzman Dr.Nurdan Alıcı ile evlidir ve iki çocuk babasıdır. Halen Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji ABD başkanı olarak çalışmaktadır.