Ercan Gümüş

Ercan Gümüş

Akademisyen, Tarihçi Ercan Gümüş kimdir?

Tarihçi, akademisyen 0lan Ercan Gümüş 1 Temmuz 1977 yılında Ankara'doğmasına rağmen Nüfus kaydında Van’ın Çaldıran ilçesi olarak kayıtlıdır. 1989 yılında Ankara’da Mamak Selçuklu İlkokulu, 1991 yılında Yavuz Selim Ortaokulu  ve 1995 yılında Tuzluçayır Lisesi’ni bitirdikten sonra, 2000 yılında Dicle Üniversitesi Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi Tarih Öğretmenliği Bölümünden mezun oldu. 2008 senesinde “16. Yüzyılda Osmanlı Devleti’nde Meydana Gelen Muhalif Nitelikli Hareketlerin Osmanlı Tarih Yazarları ve Eserlerine Yansıması” konulu yüksek lisans çalışmasını Gazi Üniversitesi SBE’de tamamladı.2014 yılında Doktorasını da aynı yerde bitirdi. Doktora tezi: “18. Yüzyılın İlk Yarısında Amid Kazası”.

Dr. Ercan Gümüş; 2000-2007 yılları arasında Sosyal Bilgiler Öğretmeni olarak Diyarbakır ve 2007-2009 tarihleri arasında da Ankara’da görev yaptı. 2009 senesinde Mardin Artuklu Üniversitesinde göreve başlayarak, bu tarihten itibaren Mardin Artuklu Üniversitesi bünyesinde İnkılap Tarihi okutmanlığı,  Sağlık Hizmetleri Yüksek Okulu müdür yardımcılığı, Sağlık Hizmetleri müdürlüğü, Mardin Meslek Yüksekokulu müdürlüğü, Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyeliği, MAR-MEK (Mardin Meslek Edindirme Kursları, Mardin Büyükşehir Belediyesi ve Mardin Artuklu Üniversitesi İşbirliği projesi kuruculuğu ve koordinatörlüğü ve Şarkiyat Araştırmaları Mardin Şube başkanlığı görevlerinde bulundu. Halen Mardin Artuklu Üniversitesi’nde bu görevlerde öğretim üyesi olarak çalışmalarını sürdürmektedir. 2006 tarihinden  itibaren çeşitli sempozyumlara katılarak tebliğler sunmuştur. Makaleleri e Şarkiyat dergisinde yayımlanmaktadır. Orta derece İngilizce bilmektedir. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

ESERLERİ:

TELİF: 238 Nolu Mardin Şer’iye Sicili Belge Özetleri (2007).

EDİTÖR OLARAK: I. Uluslararası Dünden Bugüne Tatvan ve Çevresi Sempozyumu Bildirileri Kitabı (2008), Uluslararası Silvan Sempozyumu (2012), Uluslararası Ömerli Ömeran ve Çevresi Sempozyumu Bildirileri Kitabı (Veysel Gürhan ile, 2012).