Erdal Aksoy

Erdal Aksoy

Aksoy Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy kimdir?

Erdal Aksoy, 1943 senesinde Trabzon’da dünyaya geldi.

Henüz 7 yaşındayken Erzurum ve civar şehirlerde kereste, odun ve kömür satışı yapan bir tüccar olan babasıyla Osman Aksoy'la beraber çalışmaya başladı.

1940’ların sonunda ailesinin İstanbul’a taşınmasının ardından Erdal Aksoy, ilk ve orta eğitimini Sarıyer’de aldıktan sonra Kabataş Lisesi'ne girdi.

Daha sonra İstanbul Teknik Üniversitesi'nde okumaya başladı. Üniversite mezuniyetinden sonra 1966 senesinde Elektrik ve Elektronik Mühendisliği alanında yüksek lisans yaptı. 

İş hayatına küçük çaplı inşaat projeleriyle başladı.

1971 senesinde İstanbul, Sarıyer’de Mobil Oil satıcısı/bayisi olarak bir akaryakıt istasyonu açtı. Akaryakıt alanında başarı sağladıktan sonra, Mobil Oil Türkiye ile ilişkilerini bir adım öteye taşıyarak nakliye işine girmeye karar verdi ve Mobil Oil ürünlerini taşıması için küçük bir tanker satın alarak başlarda ülke çapında hizmet verirken daha sonra dünya çapında faaliyetini sürdürmeye başladı. 

On sene içerisinde işlerini iyice büyüten Aksoy, farklı alanlarda çalışan toplam 14 gemisiyle Türkiye'nin en büyük armatörleri arasına girdi. 

1978 senesinde Aksoy Holding'i kurarak farklı alanlarda hizmet veren gemilerini tek çatı altında topladı. 

Erdal Aksoy, filosunu 1980’lerde satarak petrol işine yoğunlaşmaya karar verdi. 

1980-85 yılları arasında Türk Armatörler Birliği Başkanı olan Erdal Aksoy, 1982-86 arasında da Deniz Ticaret Odası Kimyevi Madde ve LPG Yük Gemiciliği Meslek Komitesi Başkanlığı görevini yürütmüş ve 1986 senesinde TISK Yönetim Kurulu Üyesi oldu. 

2013 senesinde TAIB Yatırım Bankasını da Aksoy Holding bünyesine dahil eden Erdal Aksoy, iş kollarına bankacılık sektörünü de dâhil ederek Holding çerçevesini genişletmiştir.