Erhan Dural

Erhan Dural

15 Temmuz darbe girişimini haber alır almaz Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ''Meydanlara inin'' çağrısı üzerine Genelkurmay Başkanlığı’nın önüne gelen Erhan Dural, üzerlerinden yağan kurşunlara aldırış etmeden ellerinde bayraklarla İstiklal Marşı okuyan darbe karşıtlarını cep telefonunun kamerasıyla kaydediyordu. Dural'ın kamerası kayıtta iken başına kurşun isabet etti ve çektiği son görüntü kendi şehadeti oldu.

Erhan Dural, 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı gece Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı üzerine eşi, baldızı ve eniştesi ile sokaklara çıktı. Genelkurmay Başkanlığı önüne vardığında darbecilerin tereddüt etmeden vatandaşların üzerine mermi yağdırdıklarını gördü. Dural, eşini ve baldızını Hava Kuvvetleri Nizamiyesi önüne bıraktı. Kendisi Genelkurmay Başkanlığı’nın önüne gitti.

Şehit Dural, mücadele ederken saldırıda yaralanan eniştesi Yüksel Özdemir’le telefonda görüşmüş ve ona, ''Vatan için, bayrağımız, geleceğimiz, çocuklarımız için ayrılmamız lazım. Bu iş sabaha kalırsa iş işten geçer'' demişti.

Bu konuşmadan sonra Erhan Dural’a bir daha ulaşılamadı. Şehidin ardından yalnızca darbe girişimi gecesi kaydettiği görüntüler kaldı. Şehit Dural, çevresinde vatanına, milletine çok bağlı bir insan olarak tanınıyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı çok sevdiği herkesçe biliniyordu.

Evli ve 3 yaşında Yaman adında oğlu olan 33 yaşındaki Erhan Dural’ın cenazesi, memleketi Rize'nin Pazar ilçesindeki Orta Irmak Köyü'nde defnedildi.

Şehidin ismi, Rize’de bulunan bir Anadolu imam hatip lisesine verildi.