Erkan Er

Erkan Er

15 Temmuz gecesi Beştepe Külliyesi’nin karşısındaki Jandarma Genel Komutanlığı önünde darbeci askerle karşı direnirken vurulan Erkan Er, bir polis tarafından hastaneye yetiştirilmeye çalışılırken şehit oldu.

44 yaşındaki Erkan Er, işten eve gelirken MİT'in tarandığını gördü. Bunun üzerine hemen Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin önüne gelerek tankları engellemeye çalıştı.

Darbecilere karşı mücadele eden

Er'in son cümlesi, ''Allah-u Ekber! Bu vatanı siz kazanmadınız, size bırakmayacağız'' oldu.

Şehidin eşi Sibel Er, ''Eşim, bu bir cihattır, vatanını seven vatanına sahip çıksın. Hainler cirit atıyor. Neredesiniz diye arkadaşlarını aramış, mesaj atmış. İlk helikopter ateş ettiğinde kulağından yaralanmış. Kulağını görmek için de fotoğrafını çekmiş. Eşimin son kez sesini duyacağımı bilmeden tekrar aradım. 'Helikopterden ateş ediyorlar. Burada ölen insanlar var' dedikten sonra ses kesildi. Telefonun açık olduğu zamanlarda Allah-u Ekber. Bu vatanı siz kazanmadınız, size bırakmayacağız seslerini duydum'' diye konuştu

İlk olarak kulağından vurulan Er, fotoğrafını çekip ailesine göndererek “Vuruldum ama bir şeyim yok” dedi. Direnişe devam ederken gece saat 01.40’tan sonra Şehit Erkan Er’den haber alınamadı. Er, tekrar vurulduktan sonra bir polis tarafından hastaneye götürülürken yolda şehit düştü. Ailesi, Erkan Er’in şehadet haberini sabah 07.30’da aldı. Şehidin cenazesi teslim alındıktan sonra Çankırı’nın Orta İlçesi Karaağaç Köyü’ne defnedildi.

Şehidin ismi İzmir Bornova’da FETÖ’ye ait okuldan imam hatip lisesine dönüştürülen bir okula verildi.