Erkan Pala

Erkan Pala

15 Temmuz gecesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Saraçhane’deki binası önüne gelen 51 yaşındaki Erkan Pala, darbeci askerler tarafından vurularak şehit oldu.

Darbe girişimini duyduktan sonra eşi ve çocuklarıyla helalleşerek sokağa çıkan Erkan Pala, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Saraçhane’deki binasının önüne geldi.

Sosyal medya aracılığı ile “Gün bugündür… Bugün direnmeyeceksek bir daha ne zaman direneceğiz...” diyerek arkadaşlarını da direnişe çağıran Pala, darbeciler tarafından vurularak şehit edildi.

''Tankın önünde durmayacak mısınız?''

Erkan Pala'nın kardeşi Ömer Pala, o geceyi şöyle anlattı:

"Ağabeyim 'Gerektiğinde direnişe geçeriz, korkumuz yok. Tankın önünde de mi duramayacaksınız, taş da mı atamayacaksınız?' gibi mesajlar atarak başkanı olduğu Fatih Haydar Vakfı üyelerini de mücadeleye çağırıyordu. Sonra mücadeleye gitmiş. Çocuklarını Vatan Caddesi’nde bırakıp, kendisi Saraçhane'ye geçmiş. Hanımı haber alamayınca merak etmiş. Saat 02.30'da ondan haber alabiliyorduk. Sonra haber alamadık. Sabahleyin onu Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bulduk."

''Hayatı Kuran’dı''

Şehidin annesi Muazzez Pala, “Çocuğumun hayatı Kuran’dı. Haydarpaşa Medresesi Haydar Vakfı başkanıydı. Orada dersler verirdi. Gençlerin kötü yola sapmasını engeller, onlara Kuran’ı Kerim'i sevdirirdi, Allah yoluna çağırırdı. Dünya malında hiç gözü yoktu. İki tane ayakkabı alıp kenara koymazdı. Önüne ne koyarsanız laf etmeden yerdi. Haberimiz olmadan birçok insana yardım etmiş. Halkçı biriydi. Milletinin içinde olmayı severdi. O yüzden şehitliğe vermedim, aile mezarlığımıza gömdük. Ailesini şehitlikle taçlandırdı. Kavuşacağım günü bekleyerek yaşıyorum” diye konuştu.

Şehit Erkan Pala’nın ismi, İstanbul Eyüp’te bir ilkokula ve Isparta’da bir Anadolu imam hatip lisesine verildi.