Erman Ilıcak

Erman Ilıcak

Erman Ilıcak, Forbes’in 2013 yılı En Zengin 100 Türk listesinde 2,5 milyar dolarlık servetiyle 10. sırada yer almıştır.

Erman Ilıcak, 3 Ekim 1967 tarihinde Malatya'nın Darende ilçesinin Hacıdevriş mahallesinde doğdu. Babası Avukat Bekir Ilıcak’dır. Ailesiyle birlikte 1969 yılında Ankara’ya taşındı. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini TED Ankara Koleji’nde tamamladı. 1990 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu. Daha sonra iş hayatına atılarak ENKA şirketinin Rusya operasyonlarında mühendis olarak çalışmaya başladı. Bu dönemde Rusya ve Libya'da faaliyetlerde bulundu.

Viyana Ekonomi Üniversitesi ve Minnesota Üniversitesi’nin düzenlediği MBA programından 2002 yılında diploma aldı. Daha sonra Paris'de bulunan International School of Management’ın düzenlediği işletme doktorası programını 2011 yılında bitirdi.

1933 yılında başkanlığını yapmakta olduğu Rönesans Holding’i St. Petersburg'da kurdu. Şirket bugün Rusya’nın en büyük ikinci yabancı müteahhitlik firması haline geldi. Erman Ilıcak işe çok az sermaye ile kurduğu ofisten aldığı küçük tadilat işleriyle başladı. Bugün şirket 30 bin çalışana istihdam sağlamaktadır. Erman Ilıcak, Forbes’in 2013 yılı En Zengin 100 Türk listesinde 2,5 milyar dolarlık servetiyle 10. sırada yer almıştır.

Ekovitrin 2014 yılında "Yılın İşadamı" olarak seçilen Erman Ilıcak, TED Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi ve TED Ankara Kolejliler Spor Kulübü'nün başkanıdır. TÜSİAD’a da üye olan Ilıcak, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Rönesans Holding

Rönesans Holding; Rusya, Türkiye, İsveç, İsviçre, Finlandiya, Almanya, Belarus, Kazakistan, Türkmenistan, Avusturya, Azerbaycan, Irak, Libya, Gabon, Nijerya, Suudi Arabistan ve Katar’da faaliyet göstermektedir.

Rönesans İnşaat, başta alışveriş merkezi, ofis binaları, endüstriyel tesisler, üniversiteler ve havaalanları olmak üzere birçok projenin müteahhitliğini yapmaktadır.

Erman Ilıcak’a 2012 yılında bir röportajında sorulan bir soruya şöyle cevap vermiştir:


-18 yılda 2 milyar dolarlık servet yapmışsınız. Forbes’ın “En zengin 100 Türk” listesinde geçen yıl 11’inci sıradaydınız. Sizi bu sonuca ulaştıran formül nedir?

Erman Ilıcak: Her zaman 7-8 farklı işverenle çalışırım. 1-2 işverene bağımlı çalışmak her zaman risktir. Rusya’yı ele alın, sadece Gazprom’a bağlı çalışırsanız yarın orada yönetim değişirse işinizi koruyamayabilirsiniz. Bir de karşı tarafın da en az benim kadar kazanmasını isterim. Bu sayede yıllardır süren iş ilişkilerim oluştu ve bugün hala işlerimin yüzde 70’i eski müşterilerimden gelir. Basketboldan öğrendiğim bir şey var: Son saniyeye kadar mücadele etmek, takımla hep paslaşmak zorundasın. Tek başına istediğin kadar yıldız ol, hiçbir şey yapamıyorsun. Basketin ilkelerini işte hep kullandım.

2014 yılında Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı Erman Ilıcak’ın sahibi olduğu Rönesans İnşaat yapmıştır.