Erol Tabanca

Erol Tabanca

Türkiye'nin önemli iş adamlarından biri olan Erol Tabanca kimdir?

Erol Tabanca, 1957 senesinde Eskişehir'de dünyaya geldi.

Lise mezuniyetinin ardından Ankara'da Mimarlık okuyan Tabanca, Mimarlık öğreniminin hemen ardından inşaat sektörüne girdi.

1992 senesinde hayatının "Sliding Doors" dediği olayı Türkmenistan’a giderek yaşayan Erol Tabanca, kısa bir süre sonra kendi şirketi olan Polimeks'i kurdu.

Türkmenistan'da bulunduğu dönem içerisinde Bayındırlık Bakan Yardımcılığı ile başkent Aşkabat'ın baş mimar yardımcılığı görevlerinde bulundu.

2013 senesinde hazırlanan "En Zengin Türkler" listesine 550 milyon dolarlık serveti ile girmeyi başarmıştır. 

Türkmenistan’da dünyanın en büyük 102. müteahhidi haline geldi. Aralarında Türkmenistan’ın en önemli simgelerinin de bulunduğu 78 projeye imza atmıştır.  

Polimeks ilk olarak bir kaldırım inşaatı, ardından da bir park projesini tamamladı. Parkın açılışında eski Türkmenbaşı Saparmurad Niyazov’la tanışan Tabanca o günden sonra da aldığı işlerle Türkmenistan’ın en büyük müteahhitlerinden birisi haline geldi. 

Polimeks’in yaptığı Bağımsızlık Anıtı ve Tarafsızlık Anıtı, Türkmen parası 10 bin Manat banknotlarının üzerinde yer alıyor. Şirketin Türkmenistan’da 2008 senesinde inşa ettiği havuz ve fıskiye kompleksi ise Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.