Fahrettin Yavuz

Fahrettin Yavuz

15 Temmuz darbe gecesi televizyondan darbe bildirisini duyunca Harbiye'deki TRT binasına koşan Fahrettin Yavuz, cuntacı askerlerin ateşi sonucu başından vurularak şehit oldu.

“İstanbul uyuma, memlekete sahip çık” sloganlarıyla darbecilere karşı yürüyen Fahrettin Yavuz, arkasında 10 yaşında Mahmut ve 5 yaşında Ali isimli iki evlat bıraktı.

''Bir vatanım Moritanya diğer vatanım Türkiye''

Şehidin Moritanya asıllı eşi Meryem Yavuz, “Eşim vatan için şehit olduğundan gurur duyuyorum” dedi. Yavuz, “Eşim şehit olduğu gece bizim 10'uncu evlilik yıldönümümüzdü ve ben eşimi bu önemli günde vatan uğruna şehit verdim. Benim bir vatanım Moritanya diğer vatanım Türkiye'dir. Vatanın bütünlüğü bozulmasın diye eşim darbecilerle mücadele etti. Bu yüzden darbe teşebbüsünde bulunan bu hainlerin bir gün bile hapishanelerde bakılması şehit eşlerine ve şehit çocuklarına hakarettir. O yüzden darbecilerin idam edilmesini istiyorum” açıklamasında bulundu.

''Vatan meselesi diyerek hızla çıktı''

Darbe girişimini televizyondan öğrendiklerini söyleyen Meryem Yavuz, “Eşim hemen tepki gösterip dışarı çıkmak istedi. Ancak ben eli silahlı adamları görünce tedirgin oldum. 2 çocuğumu da düşünerek dışarı çıkmasını istemedim ama o, bunun bir vatan meselesi olduğunu söyledi ve hızla çıktı” dedi.

İlerleyen saatlerde eşinin telefonlara cevap vermediğini belirten Yavuz, “Eşimden uzun bir süre haber alamadım. Sabah saatlerinde eşimin kardeşi aradı ve eşimin kafasından vurulduğunu söyledi. O an ne yapacağımı bilemedim. Ama biliyorum ki eşim bu güzel vatan için hiç korkmadan şehit oldu. Biz de bu gururu bir ömür taşıyacağız” diye konuştu.

34 yaşındaki Fahrettin Yavuz, Mecidiyeköy Merkez Camiinde öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Eyüp’teki aile mezarlığına defnedildi.

Şehidin ismi, memleketi Trabzon Of’ta bir imam hatip ortaokuluna ve şehit edildiği İstanbul Mecidiyeköy’de bir ilkokula verildi.