Faruk Demir

Faruk Demir

24 yıllık polis memuru Faruk Demir, 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı gece Özel Harekât Daire Başkanlığı’na bomba atıldığını haber alır almaz başkanlığa koştu ve ikinci bombalı saldırıda şehit düştü.

Çok iyi bir keskin nişancı olan ve bugüne kadar birçok zorlu görevlerin üstesinden gelen tecrübeli polis memuru Faruk Demir, eşiyle bomba atılmadan birkaç saniye önce konuşmuştu.

2005’te özel harekat polisliğinden ayrılan 2010’da Sosyal Hizmetler’den emekli olan şehit eşi Semra Demir, ''Eşim polis okulumdan devremdi, benden sonra özel harekâta girdi. 21 yıllık evliyiz, onun öncesinde de 6 yıllık tanışmışlığımız vardı'' dedi.

İki çocuk annesi Emekli polis Semra Demir, bombalı saldırı haberini aldıktan sonra eşini bulmak için Gölbaşına gitti. Demir, daireye gittiğinde yaralıların kaldırıldığını ve savaş uçaklarının hala gezmekte olduğunu bu yüzden de karartma uygulandığını öğrendi. İlk listede eşinin ismini bulamayan Semra Demir, 16 Temmuz’da oğluyla birlikte DNA testi yaptırdı. 17 Temmuz Pazar günü saat 11’de eşinin şehadet haberini aldı.

8 yıl Diyarbakır’da görev yapan ve 13, 19 yaşlarında 2 çocuğu bulunan Şehit Faruk Demir, en son 9 ay boyunca Nusaybin’de görev almıştı.

Şehidin ismi, Aydın Söke’de bir imam hatip lisesine verildi.