Faruk Eczacıbaşı

Faruk Eczacıbaşı

Faruk Eczacıbaşı, 2015 yılında Forbes’in açıkladığı listeye göre 1,4 milyar dolarlık servetiyle Türkiye'nin 14. zenginidir.

Faruk Eczacıbaşı, 1954 yılında İstanbul’da doğdu. Babası Eczacıbaşı Holding’in kurucusu Nejat Eczacıbaşı, annesi Beyhan (Ergene) Eczacıbaşı’dır. Bülent Eczacıbaşı adında bir abisi vardır. İstanbul’da Alman Lisesi'nde öğrenim gördü. Almanya’da Berlin Teknik Üniversitesi'nde işletme dalında eğitim aldı ve yine aynı üniversitede yüksek lisansını yaptı.

1980 yılında Türkiye’ye dönerek Eczacıbaşı Holding’de planlama bölümünde çalışmaya başladı. ABD'de bir süre American Hospital Supply Co.'da tecrübe kazandıktan sonra Eczacıbaşı Topluluğu’nda çeşitli kademelerde görev aldı. 1984 yılında Padeko İlaç ve Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş.'de genel müdürlük, Eczacıbaşı İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.'de plan ve projeler genel müdür yardımcılığı yaptı.

1995 yılında kurulan Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) aracılığıyla, çeşitli araştırma raporlarının hazırlanmasında ve bu konudaki politikaların şekillendirilmesinde çalıştı.

Bu çerçevedeki çeşitli faaliyetleri arasında, e-Dönüşüm Türkiye Eylem Planı çerçevesinde oluşturulan e-Dönüşüm İcra Kurulu’nda görev yaptı. TÜSİAD’la birlikte, özel sektörün kamuya verdiği tek ödül olan e-Türkiye Ödülleri’nin kurulması ve sürdürülmesinde etkin rol oynadı. Avrupa Birliği Müktesebatı’nın Üstlenilmesine İlişkin Türkiye Ulusal Programı’nın uygulanması çalışmalarına katıldı. Türkiye’de e-ticaret ve e-devlet uygulamalarının güvenli hale gelmesini sağlayacak yasal ve teknik koşulları sağlayan ilk şirketin kurulmasına öncülük etti. İnternet denetimine karşı, AB ölçütlerinin benimsenmesi yönünde kamuoyuna liderlik yaptı. Halen TBV Başkanlığı görevini devam ettiren Eczacıbaşı, Türkiye’nin teknoloji haritasının çıkarılmasına yönelik çalışmalar gerçekleştiriyor.

Faruk Eczacıbaşı 1999 yılından bu yana Eczacıbaşı Spor Kulübü Başkanlığı görevini yürütmektedir. Füsun Eczacıbaşı ile evli olan Eczacıbaşı'nın Sinan ve Murat adlarında iki çocuğu vardır.

2015 yılında Forbes’in açıkladığı En Zengin 100 Türk listesinde 1,4 milyar dolarlık servetiyle Türkiye'nin 14. zenginidir. Dünya'nın ise 1324. zengindir.