Fatih Dönmez

Fatih Dönmez

Bürokrat, siyasetçi ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez kimdir?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 1965 yılında Bilecik'te doğdu.

İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul’da tamamlayan Fatih Dönmez, 1987 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölümünden mezun olarak üniversite eğitimini tamamladı.

İş hayatına özel sektörde başlayan Fatih Dönmez, 1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraklerinden İGDAŞ'ta Etüt ve Proje Müdürlüğü görevini üstlenmesinin ardından Genel Müdür Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu üyeliği görevlerinde bulundu.

2002 yılından itibaren İstanbul Büyükşehir Belediyesi İştirakler Daire Başkanlığında İştirakler Genel Koordinatörü olarak, İBB iştiraklerinin yönetim kurullarında başkan ve üye olarak görev yapan Dönmez, Türkiye Elektrik Sanayi Birliği'nin (TESAB) kurucuları arasında yer aldı. Aynı zamanda TESAB yönetim kurulu üyeliği de yaptı.

4 Ocak 2008'de Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) kurul üyeliğine atanan Fatih Dönmez, EPDK'nin üyesi olduğu Enerji Düzenleyicileri Bölgesel Birliği'nde (ERRA) 2008 ve 2010 Genel Kurullarında üye ülkelerin temsilcileri tarafından yönetim kurulu üyesi seçildi.

Fatih Dönmez, enerji sektöründe birçok yazı ve rapora imza atarak; arz güvenliği, enerji yoksulluğu, doğal gaz projeksiyonları, enerji sektöründe Ar-Ge, stratejik planlama, performans yönetimi, fizibilite hazırlama, organizasyon geliştirme ve şirketlerin Avrupa Birliği'ne (AB) uyumu gibi konularında çalışmalar yürüttü.

Fatih Dönmez, 24 Aralık 2015'te Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarlığı görevine atandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk kabinesini açıklamasıyla birlikte 10 Temmuz 2018'de Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na atandı.

İngilizce bilen Dönmez, evli ve 3 çocuk babasıdır.