Fatma Zeynep Hamedi

Fatma Zeynep Hamedi

Borusan Holding Yönetim Kurulu Üyesi Fatma Zeynep Hamedi kimdir?

Fatma Zeynep Hamedi, Avusturya Lisesi'nden mezun olduktan sonra fotoğrafçılık okumak için Viyana'ya gitmeyi düşünüyordu. Lakin ağabeyinin daveti üzerine ABD'deki Pittsburgh Üniversitesi’nde Ekonomi ve Alman Dili ve Edebiyatı Bölümlerini okudu. 

Eşiyle öğrencilik yıllarında tanışan Hamedi, eğitimini tamamladıktan sonra 1983 senesinde Türkiye'ye geri döndü ve evlendi. 

1985 senesinde anne oldu. 

İlerleyen dönemlerde yaklaşık 6 ay Borusan Demir Çelik’in Halkalı’daki fabrikasında çalıştı ama sonraları kızıyla vakit geçirmeye karar vererek buradaki işini bıraktı. 

Daha sonraları, Ayşen Zamanpur ile tanışan Hamedi, girişimci olarak iş hayatına geri döndü ve beraber Benetton’un bayiliğini alarak Galleria’da Benetton mağazası açtılar. Burası 5-6 sene boyunca üst üste Avrupa’nın en çok satış yapan mağazası seçildi. 

1991 senesinde bu ortaklık sona erdi. 

1995 senesinde Borusan Kültür Sanat kuruldu. Beyoğlu’nda merkez binası ve müzik kütüphanesini hizmete açtı. 1997 senesinde ise Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası hayata geçti. Eylül 2006’da ben Borusan Kültür Sanat’ın Yönetim Kurulu Başkanı oldu, Ahmet Erenli de Genel Müdür oldu. 

Fatma Zeynep Hamedi, 1986 senesinden bu yana Borusan Holding’de yönetim kurulu üyesi.