Gülgün Yalvaç

Gülgün Yalvaç

Şair, yazar, oyuncu ve sunucu Gülgün Yalvaç kimdir?

Gülgün Yalvaç, 22 Ocak 1960 yılında Manisa'da dünyaya geldi.  İlkokul 5. sınıf öğrencisi iken yazdığı ilk öyküsü Hayat Resimli Roman'da çıktı.  1978'de eğitimini tamamlayarak bitiminde DSİ'de çalışmaya başladı. Burada çalışırken Türk Sanat Müziği kurslarına gitti. Hem koroda, hem solo şarkılar söyledi.

1987 yılında ilk kez belediye tiyatrosunda oyuncu olarak görev yaptı. 1980 -1994 yılları arasında fotoğrafçılık yaptı. Salihli'de 1991 yılında ilk kez özürlüler şenliği düzenledi. Ardından Salihli Eğitilebilir Zihinsel Özürlüleri Koruma Derneğini kurdu. Yazar ve yayıncı Ahmet Otman'ın ev sahipliğinde düzenlenen "Bizim Ece" Şiir Şölenlerinde 13 kez sunucu olarak görev yaptı. Başka etkinliklerde de sunuculuklar yaptı ve yapıyor.

Yalvaç, 20 yıldır yerel gazetelerde köşe yazıları yayımlıyor. Ayrıca 1991'de Rasim Aşın’la beraber Salihli'de ilk yerel tv.'yi kurdu, programlar yaptı. 1977'de arkadaşı Salim Cankorur ile ortaklaşa “Ver Elini” isimli ilk şiir kitabını çıkardı. Ardından 1982 de “Sevgi Varken Didişmek Niye” adlı kitabı yayımlandı. Salihli Ticaret ve Sanayi Odası katkılarıyla Salihli Sevgi Çocukları Derneği yararına sokak çocuklarını anlatan şiirlerden oluşan "Sokak Çocuğu" adlı şiir Cd.'si çıkardı.

Köşe yazılarından oluşan "Tek Suçum Kadın Olmak" isimli ilk kitabı ile CD'si eşzamanlı yayımlandı. “Sevmek Delilikse Ben Zırdeliyim” isimli köşe yazılarından oluşan 2. kitabı ise 2012 tarihinde yayımlandı.

 

Kitapları:

 

Ver Elini (şiir, Salim Cankorur ile, 1977),

Sevgi Varken Didişmek Niye (şiir, 1982),

Tek Suçum Kadın Olmak (köşe yazıları),

Sevmek Delilikse Ben Zırdeliyim (köşe yazıları, 2012).