Gülseren Yıldırım Gomez

Gülseren Yıldırım Gomez

Sinema Oyuncusu, Ses Sanatçısı, Oyuncu Gülseren Yıldırım Gomez kimdir?

Ses sanatçısı, sinema oyuncusu. 1973 yılında İstanbul'da doğdu. 1980 yılında ailesiyle birlikte Fransa’ya yerleşti. Gülseren Yıldırım, müzik çalışmalarına ve enstrüman çalmaya Paris’te Konservatuarda şan eğitimi alarak başladı.  aynı zamanda Paris’te Türkoloji bölümünü okudu. Bu yıllardan itibaren  pek çok konser ve turnelerde solist olarak yer aldı.

Sanatçının ilk solo konserine Fransız Jazz Klübü “Les Trois Mailletz”de başladı. Orkestrasıyla zaman içinde Fransa ve diğer Avrupa ülkelerinde bir çok konser verdi. Gülseren Yıldırım Türkçe, Fransızca, İspanyolca, Romence, Yugoslavca, İtalyanca, Arapça, Macarca, Portekizce dillerindede  şarkılar söyllemiştir. Türkçe dışında Fransızca, İngilizce ve İspanyolcayı iyi derecede konuşmaktadır.

İlk solo albümünü 2001 de çıkardı ve albümü aynı yıl Nisan ayında Fransa’nın ünlü FNAC mağazaları tarafından “En iyi self-production” seçildi. Nisan 2007 yılında ARB Music etiketiyle bir çocuk albümü de bulunan Gülseren’in bunların dışında 5 farklı albüm çalışması daha vardır.

Fransız Luis Gomez’le evli olan sanatçı, 2001 de yönetmenliğini Meral Uslu’nun yaptığı, Hollanda yapımı “Ross ve Rana” adlı filmde de oynamıştır.. Filmin müziklerini müzisyen ve besteci olan eşi Luis ile beraber besteledi. Sanatçı filmde Türk pop müziği sanatçısı Sezen Aksu rolünde oynamıştır.

Gülseren Yıldırım Gomez, 2005 de TRT’nin açtığı 50. Eurovision Türkiye elemelerinde kendisine verilen “Rimi Rimiley” adlı şarkı ile yarışarak Türkiye’yi Kiev’de temsil etme hakkı kazandı. Ukrayna’da yapılan yarışmada ancak 92 puan alarak 13. Sırada yer alabildi. Yarışma sonrası pek çok eleştiriye maruz kaldı.  Başarısızlığın sorumlusu olarak TRT’yi gördüğünü belirtti.

Daha sonra İstanbul’a yerleşti, burada müzik çalışmalarını devam ettirdi ve uluslararası turneleri buradan sürdürdü. Sanatçı, 2010 yılında “Kumbiya Turka” ve 2013 yılında “La Descarga” adlı albümlerini çıkarttı. Sanatçının bu albümlerindeki repertuvarı Latin ve Türk karışımı kendine özgü bir tarz olarak görülmektedir. İstanbul’da çeşitli Fransız okullarında şandersi eğitimleri vermektedir.