Gary Oldman

Gary Oldman

Gary Oldman, Batman ve Harry Potter filmlerinde oynadığı karakterlerle hafızalara kazınmıştır.

Gary Oldman, 21 Mart 1958 tarihinde İngiltere'nin Londra‘da dünyaya geldi. Hareketli bir çocuk olduğundan dolayı okul yıllarında sıkıntılar yaşadı. Gençliğinde klasik müzikle ilgilendi ve kendi kendine piyano çalmayı öğrendi. Bir dönem Muhammed Ali‘nin etkisinde kalarak boksa merak saldı. Daha sonra oyunculuğa yöneldi.

İngiltere‘deki Royal Academy of Dramatic Art‘a kabul edilmeyince Rose Bruford College‘a gitti. 1979 yılında buradan derece ile mezun oldu. Aynı yıl Londra Tiyatrosu‘a başladı. 1985-1989 Royal Court Tiyatrosu‘nda çalıştı. Ardından Greenwich Young People Tiyatrosu‘na katıldı. ''The Pope’s Wedding'' isimli oyunla 1985 yılında Time Out Dergisi’nin düzenlediği Fringe Ödülleri’nde ''Genç Yetenek Ödülü''nü aldı. Yine aynı performansıyla British Theatre Association‘dan ''En İyi Aktör Ödülü''nü kazandı.

1980'de aktris Lesly Manville ile evlendi. Bu evlilikten bir oğlu oldu. 1990 yılında boşandılar. Gary Oldman, 80li yıllar boyunca Glasgow Citizen Tiyatrosu‘yla Güney Amerika ve Avrupa turlarına katıldı. Sinemaya girişi Sid Vicious karakterini canlandırdığı ''Sid and Nancy'' (1986) filmiyle oldu. Bu filmdeki rolüyle Evening Standard British Film Ödülleri‘nde ''Umut Vadeden Oyuncu Ödülü''nü aldı. Ardından İngiliz yönetmen Stephen Frears‘ın ''Prick Up Your Ears''da ünlü oyun yazarı Joe Orton‘u canlandırdı. Biyografik filmlerde canlandırdığı başarılı roller ile büyük beğeni topladı.

1990 yılında ünlü aktris Uma Thurman ile evlendi ancak kısa bir süre sonra boşandılar. 1995‘te menajeri ve yapımcısı Douglas Urbanski ile “The SE8 Group” yapım şirketini kurdu. 1997‘de kendi yazdığı ve ilk yönetmenlik deneyimi olan ''Nil By Mouth''u çekti.

Bu film Oldman’a ''En İyi İngiliz Filmi'' ve ''En İyi Senaryo'' dallarında iki BAFTA ödülü kazandırdı. Sonrasında film ''En İyi Erkek Oyuncu'' ve ''En İyi Kadın Oyuncu'' dallarında defalarca ödüle aday gösterildi.

1992 yılında Francis Ford Coppola‘nın yönettiği ''Dracula'' filminde Dracula’yı canlandırdı. 1994‘de Luc Besson‘nun “Leon” adlı filminde yine kötü adamı oynadı. 1997 yılında ''The Fifth Element''de Bruce Willis ve Milla Jovovich ile birlikte rol aldı.

1998‘de ''Lost in Space''deki Spider Smith rolü için aldığı ücret o dönem büyük yankı uyandırdı. Önemli filmleri arasında ''Rosencrantz and Guildenstern are Dead'', ''Track 29'', ''Criminal Law'', ''Chattahoochee'', ''Murder in the First State'' ve ''State of Grace'' bulunmaktadır.

''Friends'' adlı dizide alkolik aktör rolüyle misafir oyuncu olarak yer aldı. Bu rolle Emmy‘ye aday gösterildi. Diğer televizyon çalışmaları arasında Mike Leigh‘in yönettiği ''Meantime''ı ve Alan Clark‘ın yönettiği ''The Firm'' bulunmaktadır. Gary Oldman, 1999‘da üç dalda Akademi Ödülleri‘ne aday gösterilen SE8 Group/Douglas Urbanski filmi “The Contender“ın hem yapımcılığını, hem de başrolünü üstlendi. Kariyeri boyunca hiç Oscar kazanamadı.

2004'de Harry Potter: Azkaban Tutsağı'nda, 2005'de Harry Potter ve Ateş Kadehi'nde rol aldı. 2005 yılında Batman Başlıyor filminde Jim Gorden‘ı canlandırdı. 2007'de Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nda Sirius Black rolüyle tekrar yer aldı.

Filmleri

Remembrance

Meantime

Morgan's Boy

Honest, Decent & True

Sid and Nancy

Prick Up Your Ears

Track 29

Criminal Law

We Think the World of You

The Firm

Chattahoochee

Rosencrantz & Guildenstern Are Dead

Henry & June

State of Grace

JFK

Heading Home

Dracula

True Romance

Romeo Is Bleeding

Léon

Immortal Beloved

The Scarlet Letter

Murder in the First

Basquiat

Air Force One

Beşinci Element

Quest for Camelot

Lost in Space

Jesus

The Contender

Monsignor Renard

Friends

Hannibal

Nobody's Baby

The Hire: Beat the Devil

Interstate 60

Greg the Bunny

Tiptoes

Sin

Medal of Honor: Allied Assault

True Crime: Streets of LA

Who's Kyle?

Dead Fish

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı

Harry Potter ve Ateş Kadehi

Batman Başlıyor

The Legend of Spyro: A New Beginning

The Backwoods

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

The Legend of Spyro: The Eternal Night

Kara Şövalye

Call of Duty: World at War

The Legend of Spyro: Dawn of the Dragon

The Unborn

A Christmas Carol

Planet 51

Rain Fall

The Book of Eli

Call of Duty: Black Ops

Harry Potter ve Ölüm Yadigârları: Bölüm II

Kung Fu Panda 2: The Kaboom of Doom

National Treasure 3

Kara Şövalye Yükseliyor

Criminal