George Stephenson

George Stephenson

Buharlı lokomotifin mucidi olan George Stephenson, 12 Ağustos 1848 tarihinde Chesterfield’de ölmüştür.

George Stephenson 1781 yılında İngiltere'nin Newcastle yakınlarındaki Wylam kasabasında doğdu. 17 yaşındayken bir gece okuluna yazılarak okuma-yazma öğrendi. Bu dönemde mekaniğe ve buhar makinesine ilişkin kuramsal bilgiler edinmeye çalıştı.

1804'de Grand Allies madencilik şirketinin Killingworth’deki maden ocağı vinçlerinin yöneticiliğine, 1812′de bu şirketin sahip olduğu tüm ocaklarda kullanılan makinelerin ustabaşılığına getirildi. 1813 yılında kaygan tekerleklerin kaygan bir yüzey üzerine yapışma ilkesini keşfederek demir raylar üzerine yerleştirilen ve kendi ağırlığından başka kömür yüklü birkaç vagonu da çekebilen buharlı bir lokomotifi yapmayı tasarladı.

Blucher adı verilen bu lokomotif 25 Temmuz 1814 tarihinde denendi ve başarılı oldu. 1821 yılında Stockton-Darlington Demiryolu’nun yapımıyla görevlendirildi. Bunun yanında Newcastle’de kurduğu fabrikada lokomotif yapımıyla uğraştı. Eylül 1825’te Stockton-Darlington hattında çalıştırmaya başladığı trenle gerçek anlamda demiryolu taşımacılığını başlattı. 1826’da atandığı 64 km’lik Liverpool-Manchester Demiryolu hattı mühendisliğini oğlu George Robert Stephenson ile birlikte yürüttü. Beş yılda tamamlanan bu hatta çalışacak lokomotifi seçmek için yapılan yarışmayı ''Rocket'' adlı lokomotifiyle kazandı.

Yol-köprü yapımcılığı ve lokomotif teknolojisine ilişkin araştırmalarını 1840 yılına kadar sürdürdükten sonra işlerini aynı konuda çalışan oğluna bırakarak emekliye ayrıldı. Yaşamının son yılında Makine Mühendisleri Kurumu’nun başkanlığına seçilen George Stephenson 12 Ağustos 1848 tarihinde  Chesterfield’de öldü.