Halit Yaşar Mine

Halit Yaşar Mine

15 Temmuz darbe gecesi Topkule Kışlası'nda şehit olan Albay Sait Ertürk'ün emrindeki askerlerden biri olan Uzman Çavuş Halit Yaşar Mine, çatışmada şehit düştü. 66. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı Kışlası’nda darbeci hainlere müdahale sırasında şehit olan Piyade Uzman Çavuş Halit Yaşar Mine, ''Bin defa da kanım aksa yine de şehit olmak isterim'' diyordu.

Uzman Çavuş Halit Yaşar Mine, darbe gecesinde görev alan Piyade Kurmay Albay Sait Ertürk’le yola çıktı. Darbe girişimine karşı koymak için iki komutanın liderliğinde dörder kişilik iki tim kuruldu. Böylelikle tankların, silahların ve askerlerin dışarı çıkması engellenerek, tugay içindeki hareketlenme durdurulacaktı. İki tim, farklı noktalardan darbecileri yakalamak ve güvenlik birimlerine teslim etmek maksadıyla karargaha doğru ilerledi. Fakat darbecilerle mücadele ederken Halit Yaşar Mine yaralandı. Mine kaldırıldığı hastanede 18 Temmuz’da şehit oldu.

Şehit Halit Yaşar Mine, 19 Temmuz’da Adana Asri Mezarlık’taki şehitliğe defnedildi.

Aslen Yozgatlı olan Şehit Halit Yaşar Mine, ilk ve ortaokul eğitimini Adana’da tamamladı. Selçuk Üniversitesi Muhasebe Bölümü’nü bitirdikten sonra çok istediği polislik mesleği için kolları sıvadı. 3 kez Polislik Uzmanlık Sınavı’na giren Mine, ardından Piyade Uzman Çavuş olarak görev aldı. İstanbul’da göreve başlayalı 3,5 yıl olmuştu. Evine, ailesine, vatanına düşkün olan Mine, ''Bin defa kanım aksa yine de şehit olmak isterim'' diyordu.

Şehidin ismi, Adana Seyhan’da bir ortaokula verildi.