Hamdi Akın

Hamdi Akın

Hamdi Akın, Türkiye'nin önemli iş adamlarından birisidir.

Hamdi Akın, 17 Ağustos 1954 tarihinde İstanbul'un Fatih semtinde doğdu. 6 yaşındayken babasının işleri nedeniyle Ankara'ya taşındı. Ankara Yenimahalle’de Mustafa Kemal Lisesi’ni bitirdikten sonra Ankara Gazi Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Üniversite 3. sınıftayken su, yakıt deposu ve kalorifer kazanı üreterek iş hayatına atıldı. 1977 yılında ilk işi Ankara Emek Camii’nin kalorifer kazanı imalatını yaptı. Daha sonra 1980 yılında Ankara Rüzgarlı Sokak’ta inşaat malzemeleri ticareti üzerine bir mağaza açtı.

1986'da inşaat, turizm, ticaret ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren kendi şirketi Akfen’i kurdu. 1999 yılında şirketlerini holding çatısı altında birleştirdi. Turgut Özal'ın kendisine ''Antalya'da havaalanı yapar mısın?'' diye sormasının ardından 1986 yılında Antalya Havalimanı Terminal Binasını yaptı.

Daha sonra Kayseri Erkilet Havalimanı, Çarşamba Havalimanı, Isparta Havalimanı, Devlet Hava Meydanları İşletmeleri ve Bursa Doğalgaz'ın müteahhitliğini yaptı.

1997 yılında Tepe Grubuyla beraber TAV’ı kurdu ve İstanbul Atatürk Havalimanı’nın ihalesini aldı. Kısa süre içinde sektöründe büyük bir başarı öyküsüne dönüşen TAV, havalimanı yapım projelerinde küresel bir marka konumuna geldi.

2006 yılında yeniden yapılanarak işletme ve yapım faaliyetlerini, TAV Havalimanları Holding ve TAV İnşaat olarak düzenledi. TAV Havalimanları bugün Türkiye’de İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes ve Antalya Gazipaşa havalimanlarını; yurtdışında ise Gürcistan’ın Tiflis ve Batum, Tunus’un Monastır ve Enfidha-Hammamet, Makedonya’nın Üsküp ve Ohrid, Suudi Arabistan’ın Medine, Letonya’nın Riga havalimanlarında faaliyet göstermektedir.

Hamdi Akın, Akfen Holding'in yönetim kurulu başkanlığı görevinin yanı sıra Akfen Holding olarak hissedarı ve kurucusu olduğu TAV Havalimanları Holding'in de 2005 yılında Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı üstlendi.

1999 yılında Türkiye İnsan Kaynakları Vakfı'nı (TİKAV) kurdu. Holding'in ana faaliyet konuları arasında havalimanı, inşaat, liman yapım, yatırım ve işletmeciliği başta olmak üzere enerji ve diğer altyapı yatırımları ile gayrimenkul yatırım projelerinin geliştirilmesi, yapımı ve işletmeciliği ve su ve atık su imtiyazları yatırım ve işletmeciliği yer almaktadır.

2005 yılında, TUV Sud AG ve Doğuş Otomotiv ile birlikte Araç Muayene İstasyonları’nın işletme hakkını 20 yıllığına kazandı. Aynı yıl Singapurlu ortağı PSA ile eşit ortaklık kurdu ve Mersin Limanı’nın işletme hakkını 755 milyon dolara 36 yıllığına aldı.

2000 senesinde Fenerbahçe Spor Kulübü Asbaşkanlığı yaptı. Bunun yanında Metal Sanayiciler Sendikasının Ankara Bölgesi Temsilciler Kurulu Başkanlığı, Türkiye Genç İşadamları Derneğinin Yönetim Kurulu Başkanlığı, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunun Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye Sanayici İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği ve Bilgi Toplumu & Yeni Teknolojiler Komisyonu Başkanlığı görevlerini yürüttü.

Akfen Holding olarak "London School of Economics"de Çağdaş Türkiye Araştırmaları Kürsüsü'nün kurucularından olan Hamdi Akın, 1999 yılında Türkiye'ye iyi yetişmiş insan kaynağı sağlamak amacıyla kurmuş olduğu Türkiye İnsan Kaynakları Vakfı'nın (TİKAV) kurucu üyesidir ve vakfın onursal başkanlığı görevini yürütmektedir.

Akın, Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından 1987'de kurulan İDO'ya, 2011 yılında yapılan bir ihaleyle 861 milyon dolar vererek mevcut iskeleleri 30 yıllığına kiraladı.

Hamdi Akın 1980 yılında İlk eşi Ülkü Hanım’la evlendi. Ülkü Hanım 1990 yılında vefat etti. Bu evliliğinden Pelin adında bir kızı ve Selim adında bir oğlu vardır.

Akın, 1999'da evlendiği avukat eşi Şafak Akın’dan iki yıl ayrı yaşadıktan sonra 2012 yılında boşandı.

Ödülleri

2000 yılında Ankara Ticaret Odası tarafından Akfen Dış Ticaret A.Ş.'ne en çok ihracat yapan şirket ödülü

2004 yılında Dünya Gazetesi "Geleneksel Ekonominin Şeref Kürsüsü" seçimi sonucunda "yılın işadamı ödülü ve Yeni Para dergisi tarafından "Ekonomide yılın işadamı" Ödülü

2005 yılında Milli Prodüktivite Merkezi tarafından "Yılın İşadamı" ödülü

2006 yılında Cnbc-e düzenlediği "İDE2006" İş dünyasının en iyileri "Girişimci İşadamı" Ödülü

2006 yılında TİKAD ve True dergisinin düzenlediği "2006 Türkiye Başarı Ödülleri" seçici kurul tarafından yapılan değerlendirmede "Yılın İş Adamı" ödülü

2010 yılında EGSİAD tarafından, Beyaz Altın Türkiye Girişimcilik Ödüllerinde "Yılın İşadamı" ödülü

2010 yılında EKOVİTRİN tarafından Yılın Starlarında "Yılın İşadamı" ödülü