Hassanal Bolkiah

Hassanal Bolkiah

28. Sultan III. Ömer Ali Seyfettin'in en büyük oğlu, Brunei Sultanlığı'nın 29. Sultanı ve ilk Başbakanı Hassanal Bolkiah, babasının tahttan feragat etmesiyle 1 Ağustos 1968 tarihinde taç giyerek göreve başlamıştır.

Hassanal Bolkiah,15 Temmuz 1946 tarihinde Bandar Seri Begavan, Brunei'de dünyaya geldi. 

Malezya, Kuala Lumpur'da Victoria Enstütüsü'nde eğitim gördükten sonra, Büyük Britanya Ordusu Harp Okulu'nda okumaya başlayan Hassan, 1967 senesinin eylül ayında veliaht ilan edildi.

Mezuniyetine bir yıl kala Brunei'ye döndü. Çok sayıda üniversiteden Onursal Doktora alsa da, herhangi bir Üniversite bölümünden mezun olmadı.

Hassan, 3 milyar değerinde tema park olan Jerudong Park'ın sahibidir. Tadilat sebebi ile kapalı olan park, eskiden halk için ücretsizdi.

Brunei, petrol kaynakları olan bir ülke olduğu için, Sultan Hassan petrol kaynaklarının doğal sahibi sayılmakta ve Hassan, bu sebeple dünyanın en zenginleri listesinde yer almaktadır.

Forbes Dergisinin 2006 senesinde tarihin en zenginleri listesinde 38 milyar dolar ile 11. sırada yer aldı.

Shell petrol şirketi ülkedeki en etkili kurumdur. Öyle ki; ülke için, ingilizce refah devleti manasına gelen 'welfare state' yerine ülkeye 'shellfare state' denilerek, mecazen de olsa Shell Petrol Şirketi'nin öenmi vurgulanmaktadır.