Heiko Maas

Heiko Maas

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas kimdir?

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, 1966 yılında Almanya'nın Fransa sınırına yakın bir eyaleti olan Saarland'in Saarlouis şehrinde doğdu.

Heiko Maas, 1996 yılında daha sonra Sol Parti'ye geçecek olan Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) eski genel başkanı Oskar Lafontaine'in müsteşarlığını yapmıştır.

1998 yılında Saarland Eyalet Meclisi'nde çevre bakanlığı yapan Heiko Maas, 32 yaşında üstlendiği bu görevle "Almanya'nın en genç bakanı" unvanını da kazandı.

1999 yılında SPD'nin seçimi kaybetmesi sonucu Heiko Maas, bu hızlı yükselişine ilk darbeyi almış oldu.

2000 yılında Saarland eyaletinin SPD genel başkanlığından SPD federal yönetim kuruluna seçildi.

2004 ve 2009 yıllarında Hristiyan Demokrat Birlik'e (CDU) karşı zafer elde edemeyen Heiko Maas, 2012 yılında yapılan erken seçimde de yine kaybeden isim oldu ancak yeni kurulan CDU-SPD koalisyonunda önce ekonomi bakanı sonra da başbakan yardımcısı olmayı başardı.

2012-2013 yılları arasında Saarland Ekonomi Bakanı olarak görev yapan siyasetçi daha sonra 2013-2018 yılları arasındaki Federal Hükümette Federal Adalet Bakanı olarak görev aldı.

2018 yılında Almanya Dışişleri Bakanı görevine getirildi.

Almanya’nın yeniden birleşmesinden bu yana göreve gelen yedinci Dışişleri Bakanı olan Heiko Maas, bu görevi selefi Sigmar Gabriel’den devraldı.