Hillary Clinton‬

Hillary Clinton‬

Hillary Diane Rodham Clinton, 2016 ABD başkanlık seçimleri için Demokrat Parti'den başkan adayı oldu ve ön seçimleri kazandı. Lâkin seçimler sonucunda başkan Donald Trump olurken, kendisi ikinci sırada kaldı.

Hillary Diane Rodham‬, 26 Ekim 1947 tarihinde Chicago, Illinois, ABD'de dünyaya geldi. 

Marine East High School'da eğitim gören Rodham, eğitimi sırasında okulunda ve kilisede pek çok sosyal aktivitede görev aldı. 

Gençliğinde tenis ve diğer bazı spor dalları ile uğraştı, Brownie ve Girl Scout gibi ödüller kazandı.

İlerleyen zamanlarda Marine West High School'da eğitimini devam ettiren Rodham, buradaki eğitimini 1965 senesinde tamamladı. 

Siyaset ile henüz 13 yaşında ilgilenmeye başladı. 1964 Başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi aday Barry Goldwater için gönüllü olarak çalıştı.

Rodham, 1965 senesinde Wellesley Koleji'inde Siyasal Bilimler okumaya başladı. İlk zamanlarında üniversitenin Genç Cumhuriyetçiler organizasyonunun başkanlığını yürüttü.

Amerikan Sivil Haklar Hareketi ve Vietnam Savaşı ile ilgili görüşlerinin değişmesi sebebi ile bu görevden vazgeçen Rodham, kendine özgü 'bir muhafazakarın aklı ve bir liberalin kalbi' görüşünü benimsedi. Gençliğinde tanışma fırsatı bulduğu Martin Luther King'in öldürülmesinden çok etkilendi ve savaş karşıtı Demokrat Eugene McCarthy'nin başkan adayı olmasını destekledi.

1969 senesinde Siyasal Bilimler Bölümün'deki eğitimini derece ile bitiren Rodham, buradaki mezuniyetinin ardından Yale Üniversitesi'nde hukuk eğitimi almaya başladı.

1971 senesinde aynı üniversitenin aynı fakültesinde eğitim gören Bill Clinton ile tanıştı. 1975 senesinde ise nikah masasına oturdular. 

Hukuk eğitiminin ardınan bir süre hukuk sektöründe çalışan ve özellikle çocuklar için ücretsiz avukatlık yapan Hillary Clinton, eşinin 1992 senesinde Amerikan Başkanı seçilmesinin ardından Amerika'nın önde gelen kadın hakları savunuclarından biri oldu. 

2000 senesinde New York senatörü oldu ve çocuklarla ilgili konularda avukatlık yapmaya devam etti. 

11 Eylül saldırılarında zarar gören ailelere yardım etmek, zarar gören KOBİlere destek olmak ve kurtarılmada çalışan görevlilere sağlık ile ilgili konularda yardımcı olmak için çalışmalar yürüttü.

Hillary Clinton, 2008 seçimlerinde Demokratik Parti'den ABD başkanlığına adaylığını koydu. Barack Obama gibi rakiplerinin olduğu 2008 seçimlerinin kampanyaları yürütülürken Clinton, seçilmesi en muhtemel aday olarak görülüyordu.

Alınan sonuçlar sonucunda siyahi Barack Obama Amerika'nın 44. Başkanı seçildi.

Clinton ise 20 Ocak 2009'da 44. ABD başkanı olan Barack Obama'nın kadrosunda ABD'nin yeni Dışişleri bakanı oldu. 

2016 Başkanlık seçimlerinde Amerikan Başkanlığı için tekrar şansını denemek isteyen Clinton, bu kez dünyanın en zengin iş adamlarından Donald Trump ile yarıştı. Yapılan oylamalar sonucunda ön seçimleri kazansa da, genel seçimlerin sonucunda Amerika'nın 45. Devlet Başkanı Donald Trump seçildi. 

 

Hillary Clinton'ın meşhur iki sözü;

-Sadece biraz uyumak, egzersiz yapmak ve eğlenme amaçlı seyahat etmek istiyorum. Ve rahat olmak. Kulağa çok sıradan geliyor olsa da, 20 yıldır bunu yapabilmiş değilim.

-Arka bahçende yılan besleyip yalnızca komşularını ısırmasını bekleyemezsin.