Hulusi Akar

Hulusi Akar

Türk asker ve 29. Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı.

12 Mart 1952 tarihinde dünyaya gelen Hulusi Akar’ın memleketi Kayseri’dir.

1972 senesinde Kara Harp Okulu’nu tamamlayan Hulusi Akar, 1973 senesinde de Piyade Okulu’nu tamamladı.

1980 senesinde kadar Türk Kara Kuvvetleri’nde çeşitli birliklerde takım ve bölük komutanı olarak görev yaptı ve 1982’de Kara Harp Akademisi’ni tamamladı. Kara Harp Akademisi’ni tamamladıktan sonra 7. Piyade Alayı’nda karargah bölük komutanlığı yaptı.

Daha sonra 12. Piyade Tümeni Lojistik Şube Müdürlüğü, Genelkurmay Genel Sekreterliği’nde Plan Subaylığı, Kara Harp Akademisi öğretim üyeliği, Güney Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı’nda istihbarat subaylığı, Kara Kuvvetleri Genel Sekreterliği’nde Plan Subaylığı, Genelkurmay Özel Kalem Müdürlüğü ve Bosna-Hersek Türk Kuvvetleri Komutan Yardımcılığı gibi görevlerde bulunmuştur.

1998 senesinde Tuğgeneral rütbesine terfi etti. Tuğgeneral olarak 51. İç Güvenlik Piyade Tugay Komutanlığı, Güney Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı Plan ve Prensipler Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu.

2011 senesinde Orgeneral rütbesine terfi eden Hulusi Akar, Orgeneral rütbesiyle 2011-2013 yılları arasında Genelkurmay II. Başkanlığı görevini yürüttü.

2013 yılı Ağustos ayından itibaren olmak üzere Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atandı.

2015 senesinde Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı olarak atandı.

15 Temmuz hain darbe girişiminde, Akıncı Hava Üssü’nde darbe girişiminde bulunan askerler tarafından rehin tutulan Hulusi Akar, 16 Temmuz 2016 tarihinde düzenlenen bir operasyonla kurtarılmıştır.

Hulusi Akar’ın rehin tutulduğu sürede, yerine vekaleten 1. Ordu Komutanı Ümit Dündar atanmıştır.