II. Gustav Adolf

II. Gustav Adolf

II. Gustaf Adolf, hükümdarlığı sırasında İsveç’i büyük devletler arasına sokmuştur.

II. Gustav Adolf 1594-1632 yılları arasında yaşamış ünlü bir İsveç kralıdır. Veliaht prens olarak sıkı bir eğitim almıştır. Edebiyat ve müziğe oldukça hakimdi. 6 farklı dilde okuyup yazabiliyordu. 1611 yılında babası I. Gustav’ın ölümü üzerine tahta geçmiştir.

Kral olduğunda ülkesinin sınırlarını genişletmek için harekete geçti. Öncelikle ordusunu çeşitli teçhizatlarla donatarak güçlendirdi. 1617’de Rusya’yla bir anlaşma yaparak İsveç sınırlarını Baltık Denizi’nin doğu kıyılarına kadar genişletti. 1620’de Polonya’ya savaş açtı. 9 yıl süren savaşın ardından bir anlaşma imzaladı. Bu anlaşmaya göre İsveç ile Polonya arasında ticaret serbest olacaktı. Ayrıca Doğu Prusya’nın bir kısmına da Gustav hükmedecekti.

Tarihte Otuz Yıl Savaşları olarak bilinen Katolik-Protestan mücadelesi bu dönemde bütün hızıyla sürüyordu. Savaşta özellikle Kutsal Roma İmparatorluğu zor bir duruma düşmüştü. Koyu bir Protestan olan Gustav Adolf, 1630 yılında 13.000 askerle Almanya’ya gitmek üzere yola çıktı.

Bu sefer sırasında büyük başarılar gösterdi. II. Gustav Adolf, 6 Kasım 1632 tarihinde Lutzen Savaşı'nda hayatını kaybetti. Öldüğü yere bir anıt yapıldı. Gustav’ın ölümünden sonra yerine kızı Christina geçti.