James Watt

James Watt

Modern buhar makinesinin geliştiricisi olan James Watt, endüstriyel devrimin oluşmasında büyük rol oynamıştır.

James Watt, 19 Ocak 1736 tarihinde İskoçya'nın Greenock şehrinde gemi işleten zengin bir baba ve kültürlü bir annenin oğlu olarak doğdu. Çocukken sık hastalandığı için okula devamlı gidemedi. Evde annesi tarafından eğitildi. 19 yaşındayken Londra’ya gidip ölçüm aletleri imalatçısının yanında çalışmaya başladı.

Daha sonra kendi işyerini açarak çalışmaya devam etti. Fakat izinsiz olduğu için işyeri kapatıldı. Glasgow Üniversitesi Watt’a sahip çıkarak kendisini laboratuarlarında cihaz yapması için işe aldı. Üniversite profesörleri Watt’ın kabiliyetini fark ederek onu yetiştirmeye çalıştılar. Fizikçi ve kimyacı olan profesör Joseph Black kendisine hocalık yaptı.

Atölyenin açılmasının ardından buhar gücü üzerinde çalışmaya başladı. 1705'de Thomas Newcomen'ın yaptığı bir model üzerinde uğraşarak buhar makinesini çalıştırmayı başardı. James Watt makineyi sanayide kullanılacak biçime çevirdi.

Tam kapsamlı bir buhar makinesi geliştirmeye çalışan Watt'a Carron Demir İşleri şirketinin kurucusu Joh Roebuck maddi destek sağladı. Başarılı olamayan tasarım maddi sıkıntıya düşünce 8 sene anketçilik yapmıştır. Roebuck iflas edince, Matthew Boulton patent haklarını satın alarak Watt ile 25 yıl sürecek bir ortaklığa imza attı.

1776 yılında başarıyla üretilen buhar makineleri ticari olarak satılmaya başladı. Geniş kullanımı, Boulton'un önerisiyle ileri-geri hareketin Watt tarafından dönüş hareketine çevrilmesiyle başladı. Sonraki 6 yıl içinde tasarımda çeşitli iyileştirmelerde bulundu.

1794 yılında Boulton ve Watts şirketini kuran ortaklar, sadece buhar makinesi üretmeye başladı. 1824'te şirket 1164 buhar makinesi üretmişti. İki ortak büyük paralar kazanarak zengin oldular. 1800'de patent ve ortaklık sonra erince Watt emekliliğe ayrılarak şirketi oğullarına devretti.

Emekliliğinde çeşitli icatlara devam eden Watt, teleskop ile mesafe ölçümü, mektup kopyalama cihazı, yağ lambasında iyileştirmeler, buhar merdanesi ve heykel kopyalama cihazı geliştirmiştir. 1767’de kuzeni Margaret Miller ile evlendi. Bu evlilikten 6 çocuk sahibi oldu. İkinci eşiyle Almanya, İskoçya ile Fransa’yı gezmiş ve Galler’de bir malikane alarak restore etmiştir.

James Watt 19 Ağustos 1819 tarihinde Heathfield'de öldü.