Köksal Kaşaltı

Köksal Kaşaltı

Polis memuru olan Şehit Köksal Kaşatlı, 15 Temmuz gecesi görevli olduğu Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde sabaha kadar darbecilerle çatıştı. Kaşatlı, sabaha karşı Külliye’ye atılan bomba sonucu şehit düştü.

Köksal Kaşatlı, darbe girişiminin yaşandığı gece Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde görevliydi. Gece boyunca külliye önünde cuntacı askerlerle mücadele eden Kaşatlı, saat 06.15 sıralarında ailesiyle son kez konuştu. Konuşmadan hemen sonra külliye çevresine atılan ikinci bombayla şehit düştü.

37 yaşındaki Kaşatlı’nın cenazesi, Kocatepe Camii’nde kılınan namazın ardından 17 Temmuz Pazar günü Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Evli ve bir çocuk babası olan Kaşatlı, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’nde görevlendirilmeden önce şark görevini Tunceli’de yapmıştı.

Şehidin eşi Şerife Kaşaltı o gece yaşananlara ilişkin şunları anlattı:

''Eşim polis memuru. O gün görevliydi, olaylar başlayınca eve gelmedi. Telefonla arayarak 'kapıyı kilitle, ben gelmeden kimseye kapıyı açma' dedi. Sabaha kadar iyi olduğuna dair mesajlar attı. Sabah 05.00 sularında 'ben iyiyim, hadi uyu' diye son kez mesaj attı. Külliye'de ikinci patlamada şehit olmuş. Çok aradım, ulaşamadım, mesajlarıma cevap vermedi. Diğer sabah zil çaldığında kapıya ben 'eşim', çocuğum 'baba', kayınvalidem 'oğlum' diye koştum. Ama eşim gelmedi, şehitlik haberi geldi. Eşim vatanını, milletini seven biriydi. Eşime başka mertebe yakışmazdı. Adını tarihe yazdırdı. Vatanını müdafaa ederken şehit oldu.''

Şehidin ismi, Ankara Keçiören’de bir ilkokula verildi.