Kenan İmirzalıoğlu

Kenan İmirzalıoğlu

Kenan İmirzalıoğlu, Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisinde yeni bir çağ açan Fatih Sultan Mehmed'i canlandıracak.

Mustafa ve Yıldız çiftinin en küçük çocukları olan Kenan İmirzalıoğlu, 18 Haziran 1974 tarihinde, Ankara'nın Bala ilçesinin Üçem köyünde dünyaya geldi. Derviş ve Yasemin adında kardeşleri vardır. İlköğretimini Bala’da tamamladıktan sonra ortaöğretim için Ankara’ya teyzesinin yanına taşındı.

İlk denemesinde üniversite sınavını kazanamayarak ailesinin yanına döndü. Daha sonraki üniversite sınavını kazanarak Yıldız Teknik Üniversitesi’ne giren İmizalıoğlu, burada matematik alanında öğrenim gördü.

Bu dönemde üniversitedeki arkadaşlarının ısrarlarıyla modellik yarışmasına katıldı ve başarılı oldu. Ardından modellik kariyerine başladı. 1995 yılında Türkiye’nin En İyi Modeli seçildi. Türkiye birincisi olarak katıldığı Best Model of the World yarışmasını da kazanan İmirzalıoğlu, bu yarışmayı kazanan ilk Türk erkeği oldu.

Televizyon ve sinema ekranlarıyla tanışması ise, ünlü yönetmen Osman Sınav’ın sayesinde gerçekleşti. Sınav’ın desteğiyle katıldığı Deli Yürek dizisinin seçmelerinde başarılı oldu ve 1999-2002 yılları arasında yayın hayatını sürdüren dizide, Yusuf Miroğlu karakterini canlandırdı. Daha sonra dizinin sinema filmi olan Deli Yürek: Bumerang Cehennemi’nde rol alarak sinemaya da atıldı.

Deli Yürek filmlerinin ardından dil eğitimi için Amerika'ya gitti. Amerika’dan dönünce bir çok film ve dizi için teklif aldı. Uğur Yücel'in yazıp yönettiği Alacakaranlık dizisini kabul etti. Daha sonra aynı kadronun hazırladığı Yazı Tura adlı sinema filminde rol aldı.

2003-2005 yılları arasında, Taylan Biraderler’in yönettiği ve Uğur Yücel ile beraber başrollerini oynadığı Alacakaranlık adlı polisiye dizide Ferit Çağlayan karakterini canlandırdı. 2006 yılında Suat Yalaz’ın eserinden sinemaya uyarlanan, yönetmenliğini Mustafa Şevki Doğan’ın üstlendiği Son Osmanlı Yandım Ali’de rol aldı. Alacakaranlık’ı 2005-2007 yılları arasında Selin Demiratar ile birlikte başrollerini paylaştığı Acı Hayat ve 2009 yılından itibaren yayınlanmakta olan Ezel adlı diziler izledi. Cansu Dere ile beraber başrolünü paylaştığı ve Uluç Bayraktar tarafından yönetilen dizi, Türk televizyonlarının en çok izlenen aksiyon ve drama dizilerinden birisi oldu.

2001 yılında çekilen Bumerang Cehennemi’nden sonra bir süre sinemaya ara veren İmirzalıoğlu, 2004 yılında başrollerini Olgun Şimşek ile paylaştığı ve Uğur Yücel tarafından yazılıp yönetilen Alacakaranlık ile sinemaya geri döndü. Her ne kadar başarılı bir gişe başarısı kazanamamış olsa da, Alacakaranlık film festivallerinde ve eleştirmenlerin gözünde büyük bi başarı kazandı.

2007 yılında vizyona giren Kabadayı’da Şener Şen ile beraber oynayan İmirzalıoğlu, bu filmde canlandırdığı uyuşturucu bağımlısı mafya babası Devran rolüyle büyük beğeni topladı.

22 Ocak 2010 tarihinde vizyona giren Ejder Kapanı'nda rol alan İmizarlıoğlu, filmde Akrep Celal adlı bir başkomiseri canlandırdı.

2012 yılında Osman Sınav'ın yönetmenliğini üstlendiği Tuğçe Kazaz ile başrollerini paylaştığı Uzun Hikaye adlı sinema filminde oynadı. Aynı yıl başlayan Karadayı adlı dizide Bergüzar Gökçe Korel ile başrolü paylaştı.

ÖZEL HAYATI

Kenan İmirzalıoğlu, 14 Mayıs 2016 tarihinde kendisi gibi oyuncu olan Sinem Kobal ile evlendi.

ÖDÜLLER

2005 - Adana Altın Koza Film Festivali-En İyi Erkek Oyuncu (Yazı Tura)

2010 - Sadri Alışık Sinema Ödülleri-Ayhan Işık Jüri Özel Ödülü (Ejder Kapanı]

2010 - İsmail Cem Televizyon Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu Ödülü (Ezel)

2010 - 37.Altın Kelebek Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu Ödülü (Ezel)

2013 - 4. Antalya Televizyon Ödülleri, Dram dizisi en iyi erkek oyuncu (Karadayı 1. Sezon)

FİLMLERİ VE DİZİLERİ

- Oyuncu

2018 - Mehmed: Bir Cihan Fatihi (Fatih Sultan Mehmed) (TV Dizisi)

2017 - Cingöz Recai (Cingöz Recai) (Sinema Filmi)

2012 - Uzun Hikaye (Bulgaryalı Ali) (Sinema Filmi)

2012 - 2014 - Karadayı (Mahir Kara) (TV Dizisi)

2009 - 2010 - Ezel (Ezel Bayraktar) (TV Dizisi)

2009 - Ejder Kapanı (Akrep Celal) (Sinema Filmi)

2007 - Kabadayı (Devran) (Sinema Filmi)

2006 - Son Osmanlı Yandım Ali (Yandım Ali) (Sinema Filmi)

2005 - 2006 - Acı Hayat ((Mehmet Kosovalı)TV Dizisi)

2003 - Yazı Tura (Cevher) (Sinema Filmi)

2003 - 2005 - Alacakaranlık (Ferit Çağlayan) (TV Dizisi)

2001 - Deli Yürek-Boomerang Cehennemi (Yusuf Miroğlu) (Sinema Filmi)

2000 - Hayat Bağları (Kendisi) (TV Dizisi)

1999 - 2002 - Deli Yürek (Yusuf Miroğlu) (TV Dizisi)