Khabib Abdulmanapovich Nurmagomedov

Khabib Abdulmanapovich Nurmagomedov

Avar asıllı Rus karma dövüşçü Khabib Abdulmanapovich Nurmagomedov kimdir?

Avar asıllı Rus karma dövüşçü Khabib Abdulmanapovich Nurmagomedov, 20 Eylül 1988 yılında Rusya'nın Tsumadinsky Bölgesi'nde doğmuştur.

Şu anki UFC hafif siklet şampiyonu olan Khabib Abdulmanapovich Nurmagomedov, 26 müsabakalık yenilgisiz kariyeriyle, karma dövüş sanatlarında güncel en uzun süre yenilgisiz seriye sahip kişi ünvanını taşımaktadır. Ayrıca UFC'nin ilk Rus ve ilk Müslüman şampiyonudur.

(Ultimate Fighting Championship (UFC), Kasım 1993'te ABD'nin Las Vegas kentinde kurulan, William Morris Endeavor'un sahibi olduğu bir Amerikan karma dövüş sanatları organizasyonudur.)

Khabib Nurmagomedov ilk profesyonel MMA müsabakasına Eylül 2008'de çıktı ve bir ayda dört galibiyet alarak kariyerine hızlı bir giriş yaptı.

11 Ekim 2008 tarihinde Moskova'da ilki yapılan Atrium Kupası turnuvasında üç rakibini de yenip şampiyon oldu. Sonraki üç yılda çıktığı 12 müsabakayı da kazanarak yenilgi yüzü görmeyen Khabib Abdulmanapovich Nurmagomedov,  bu 12 müsabakanın sadece 1 tanesi jüri oylamasına gitti. Rusya ve Ukrayna'da çıktığı müsabakalarda oluşan 16 müsabakalık yenilgisiz kariyeri ona UFC'nin kapılarını sonuna kadar açtı.

2011'in sonlarında Nurmagomedov, UFC ile altı müsabakalık anlaşmaya vardı.

20 Ocak 2012 tarihinde UFC on FX 1 şovunda, UFC'deki ilk müsabakasına çıktı ve rakibi Kamal Shalorus'u üçüncü rauntta pes ettirdi.

7 Temmuz 2012'deki UFC 148 şovunda Gleison Tibau karşısında jüri kararıyla galibiyet elde etti.

19 Ocak 2013'te UFC on FX 7 şovunda Thiago Tavares ile karşılaşan Nurmagomedov, rakibini ilk rauntta nakavt etti.

Nurmagomedov, 23 Mayıs 2013'te UFC 160 şovunda Abel Trujillo'yu jüri oylamasıyla yendiği rakibini siklet limitini 1.13 kg ile aştığı gerekçesiyle alacağı ücretin belli bir kısmına rakibi Trujillo'ya vermek zorunda kaldı.

Nurmagomedov ayrıca bu maçta 27 yere çekme denemesinin 21'inde başarılı olarak UFC tarihinde bir maçta rakibini en çok yere çeken isim olma rekorunu kırdı.

21 Eylül 2013'te UFC 165 şovu kapsamında çıktığı beşinci UFC müsabakaında Pat Healy ile karşılaşan Khabib Abdulmanapovich Nurmagomedov, rakibini jüri kararıyla yendi.

Aralık 2013'te Nurmagomedov, Gilbert Melendez'e sosyal medya üzerinden meydan okudu. İkili için 22 Şubat 2014'teki UFC 170 şovunda müsabaka ayarlandı fakat açıklanmayan bir sebepten dolayı müsabaka iptal edildi. Melendez'in yerini takım arkadaşı Nate Diaz'ın alması bekleniyordu fakat Nate Diaz müsabaka teklifini geri çevirdi.

19 Nisan 2014'teki UFC on FOX 11 şovunda Nurmagomedov'un bir sonraki rakibi Rafael dos Anjos oldu. Rakibine karşı dominant performans gösteren Nurmagomedov,  jüri kararıyla galip gelen taraf oldu.

27 Eylül 2014'te Donald Cerrone ile karşılaşmayı bekleyen Nurmagomedov'un geçirdiği diz sakatlığı nedeniyle müsabaka iptal oldu. Müsabaka bu sefer 23 Mayıs 2015'teki UFC 187 için ayarlandı fakat Nurmagomedov yine bir diz sakatlığı geçirdi ve müsabakadan çekildi. Yerini John Makdessi aldı.

11 Aralık 2015'teki The Ultimate Fighter 22 Finale şovunda rakibi bu sefer Tony Ferguson oldu. Fakat sakatlıklar boksörün peşini bırakmadı. Ekim ayında geçirdiği bir diğer sakatlık yüzünden bu müsabakadan da çekilmek zorunda kalan Nurmagomedov, yerini Edson Barboza aldı.

Nurmagomedov'un sakatlığı nedeniyle iptal olan Tony Ferguson müsabakası 16 Nisan 2016'daki UFC on Fox 19 şovunun ana olayı için yeniden ayarlandı. Fakat bu sefer de Nurmagomedov'un rakibi Ferguson, 5 Nisan tarihinde yaşadığı akciğer rahatsızlığı nedeniyle maçtan çekilmek zorunda kaldı ve yerini Darrell Horcher aldı. Müsabakaya kısa bir süre kaldığı için, müsabaka 70.3 kilo yerine 72.6 kiloda yapıldı. Nurmagomedov müsabakayı ikinci rauntta teknik nakavt ile kazandı.

Eylül 2016'da Nurmagomedov, UFC hafif siklet şampiyonu Eddie Alvarez ile UFC 205 veya UFC 206 şovlarında karşılaşmak için iki ayrı sözleşmeye imza attı. UFC başkanı Dana White da müsabakanın UFC 205 veya UFC 206 şovunda yapılacağını onayladı. Ancak 26 Eylül tarihinde UFC, Eddie Alvarez'in unvanını Nurmagomedov yerine tüy siklet şampiyonu Conor McGregor'a karşı koruyacağını resmen duyurdu. Nurmagomedov memnuniyetsizliğini sosyal medyadan dile getirdi ve Eddie Alvarez'i "zırva şampiyon" UFC'yi de "ucube gösterisi" olarak nitelendirdi.

Şampiyonluk müsabakası yerine UFC 205'te Michael Johnson ile karşılaşmak zorunda kalan Nurmagomedov, rakibini üçüncü rauntta pes ettirdi.

4 Mart 2017'deki UFC 209 şovu için Tony Ferguson ile üçüncü kez müsabaka ayarlandı ve bu sefer ortada UFC geçici hafif siklet şampiyonluğu da vardı. Nurmagomedov maça bir gün kala tartı için kilo verirken rahatsızlandı ve müsabakadan çekilmek zorunda kaldı.

30 Aralık 2017'deki UFC 219 şovunda Edson Barboza ile karşılaşan Nurmagomedov, rakibini üç rauntta da domine ederek müsabakayı jüri kararıyla kazandı. Müsabakanın ardından UFC kariyerindeki ilk gecenin performansı bonusunu kazandı.

Tony Ferguson ile müsabakası dördüncü kez 7 Nisan 2018'deki UFC 223 ana olayı için ayarlandı. Müsabaka Conor McGregor'un elinden alınan UFC hafif siklet şampiyonluğu içindi. Ancak 1 Nisan 2018'de Tony Ferguson'nun dizini sakatladığı duyuruldu ve yerini UFC tüy siklet şampiyonu Max Holloway aldı. 6 Nisan tarihinde New York Eyaleti Atletik Komisyonu, müsabakaya çıkmak için aşırı kilo verdiği gerekçesiyle Max Holloway'i müsabakadan çekti.

Holloway'in yerini Al Iaquinta aldı fakat kendi maçı için 70.8 kg tartılan Iaquinta, hafif siklet şampiyonluk müsabakası ağırlık limiti olan 70.3 kg'ın üstünde tartıldığı için kazansa bile yeni şampiyon olamayacaktı. Nurmagomedov müsabakayı beş raunt boyunca domine etti ve rakibini jüri kararıyla yenip UFC hafif siklet şampiyonu oldu.

6 Ekim 2018'de UFC 229'da Conor McGregor ile karşılaşan Khabib Abdulmanapovich Nurmagomedov, rakibini 4'üncü rauntta devirerek yenilmezlik serisini sürdürdü.