Martin Luther

Martin Luther

Protestanlık mezhebinin kurucu olan Martin Luther, 17 Şubat 1546 tarihinde Eisleben'de kalp ve böbrek yetmezliğinden hayatını kaybetmiştir.

Martin Luther, 10 Kasım 1483 tarihinde Almanya'nın Eisleben şehrinde doğdu. Elfurt Üniversitesi'nde öğrenim gördü. 21 yaşında, Aziz Augustin tarikatına bağlı bir manastıra girerek ilahiyat eğitimine başladı. Aynı yıl içerisinde rahip oldu. Bu dönemde Hz. İsa'nın getirmiş olduğu din Yahudiler tarafından değiştirilmiştir. Bunun yanında İnciller de zamanla çoğalarak yeni maddeler eklenmiştir. Ayrıca papalar da halkın günahlarını affederek cennetten yer satmaya başlamıştır.

1517 yılında Luther, bu duruma karşı çıkarak 95 tezini hazırladı. Bunun üzerine 1520’de Papa Onuncu Leon tarafından da afaroz edilerek dinsiz ilan edildi. Daha sonra Roma'ya çağrıldı. Ancak Luther bu isteği yerine getirmeyerek Augsburg'ta Kardinal Cajetan'a ifade verdi. Cajetan ondan Kilise'ye yaptığı saldırılarından vazgeçmesini isteyince, Luther, Wittenberg'e döndü. Saksonya Dükü III. Frederick tarafından da koruma altına alındı. Papa Frederick'ten Luther'in sürgüne gönderilmesini talep ettiyse de, dük bu emri yerine getirmedi.

Luther, 1524 senesinde de protestanlık mezhebinin kurulduğunu ilan etti. 1529'da da Batı medeniyetini İslam'ın yayılmasından korumak için Türklere karşı savaşmanın her Hıristiyan'ın üzerine vazife olduğunu bildiren bir eser (Türkler'e Karşı Savaşta) yazdı. Martin Luther, 17 Şubat 1546 tarihinde Eisleben'de kalp ve böbrek yetmezliğinden yaşamını yitirdi.

Kitapları

Seküler Otorite Sivil Yönetimi
Nasıl Dua Edeyim?
Martin Luther'in Kısa İlmihali
Hristiyan'ın Özgürlüğü