Mehmet İlker Çitil

Mehmet İlker Çitil

Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet İlker Çitil kimdir?

Mehmet İlker Çitil, 25 Aralık 1969 yılında Afşin'de dünyaya geldi. Babasının ismi Yusuf, annesinin ismi Emine'dir. İlk okulu on yıl yaşadığı Göksun ilçesinde, orta ve lise tahsilini Kahramanmaraş’ta bitirdi. 1986'da kazanmış olduğu İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden 1992 yılında mezun oldu. Mecburi hizmetini 1993 yılında Tokat ilinde yaparak 1994'de Kahramanmaraş Ortaseki Sağlık Ocağında göreve başladı. 


2002 tarihinden itibaren 13 yıllık süre zarfında Başhekim Yardımcılığı, İl Sağlık Müdür Yardımcılığı, İl Sağlık Müdürlüğü ve Bakanlık Müşavirliği görevlerinde yer aldı. 
2008-2010 yılları arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Akademisi Kamu Yönetimi bölümünde başladığı yüksek lisans öğrenimini bitirdi. Ayrıca işyeri hekimliği ve aile hekimliği sertifikalarını aldı. 

2007'de ildeki Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde kurulan Kahramanmaraş İnsani Yardım Derneğinin (İHH’ya bağlı) kurucu üyesi. Ayrıca ildeki Rıdvan Hoca Vakfı, İyilik-Der ve Afşin Eshab-ı Kehf Derneği ile ülke genelinde çeşitli alanlarda faaliyet gösteren vakıf ve kuruluşlardan oluşan Anadolu Platformunun gönüllüsü. 

Orta derecede İngilizce bilen Mehmet İlker Çitil, evli ve üç çocuk babasıdır.