Mehmet Kocakaya

Mehmet Kocakaya

Doğum gününden 3 gün önce şehit edilen Mehmet Kocakaya, güvenlik görevlisi olarak çalışıyordu. 15 Temmuz gecesi Genelkurmay Başkanlığı’nın önüne giden Kocakaya, annesiyle yaptığı konuşmada, ''İçim yanıyor anne, bütün askerlerimiz ölüyor ben de şehit olacağım'' demişti.

15 Temmuz darbe girişiminin en genç şehitlerden biri olan 22 yaşındaki Mevlüt Kocakaya, cuntacı hainlere direnmek için saat 00.00 sıralarında Genelkurmay Başkanlığı’na gitti. Arkadaşıyla beraber darbecilere karşı mücadele eden Kocakaya şehit, arkadaşı ise gazi oldu.

Annesi Meral Kocakaya’yı saat 02.00 civarında arayan Mehmet Kocakaya, son olarak ''İçim yanıyor anne bütün askerlerimiz şehit oluyor ben de şehit olacağım'' demişti. Darbeci askerlerin helikopterden vatandaşları taraması sonucu kafasından vurularak şehit edilen Kocakaya, 19 Temmuz’da 23 yaşına girecekti. Oğlunun şehadeti için, ''Allah’a şükür vatan için milleti için şehit oldu'' diyen Anne Meral Kocakaya, oğlunu daima güler yüzüyle rüyasında gördüğünü söyledi.

Hep şehit olmak isteyen ve bayramda dedesinin mezarına giderek orada ''Yanına geleceğiz dede'' diyen Şehit Mehmet Kocakaya, 17 Temmuz günü Ankara Karşıyaka Mezarlığı'nda defnedildi.

Şehidin ismi, Çorum’un Alaca ilçesinde bulunan bir fen lisesine verildi.