Mete Sertbaş

Mete Sertbaş

15 Temmuz gecesi darbecilerin en yoğun saldırılarda bulunduğu yerlerden biri İstanbul’un Acıbadem ilçesiydi. Telekom binasını ele geçirmeye kalkışan cuntacı askerler, burada kendilerine direnen vatandaşlara ateş açtı. Acıbadem Mahallesi muhtarı Mete Sertbaş, darbecileri ikna etmeye çalışırken vuruldu. Askerler müdahaleyi engelleyince, Sertbaş olay yerinde şehit oldu.

Muhtar Mete Sertbaş, mahallelerinde bulunan Türk Telekom binasını ele geçirmeye çalışan darbeci askerleri ikna etmek için uğraşıyordu. Darbecilerin yakın mesafeden vurduğu Sertbaş’a müdahale etmek isteyen halka izin verilmedi. Hastaneye götürülemeyen Mete Sertbaş, olay yerinde şehit düştü.

Muhtar Sertbaş’ı, darbeci Yüzbaşı Mehmet Karabekir’in vurduğu tespit edildi. Darbe gecesi Whatsapp'tan sürekli olarak diğer darbeci komutanlara, ''Halka sıkın, geri durmayın'' talimatları veren cuntacı yüzbaşı, Türk Telekom önünde gerçekleşen çatışmada yaralandı. Ardından tankla kaçmaya çalışırken Özel Harekât polisleri tarafından öldürülerek ele geçirildi.

Erzincanlı Şehit Mete Sertbaş, 2 çocuk babasıydı. Rahşan Sertbaş ile evli olan Sertbaş, İstanbul Acıbadem Mahallesi’nin muhtarlığını yapıyordu. Öncesinde bakkalı olan Sertbaş; kuru temizleme ve gayrimenkul işleriyle de uğraştı. Sertbaş aynı zamanda Başbakan Binali Yıldırım’ın da akrabasıydı.

Sertbaş'ın cenazesi Karacaahmet Şakirin Camisi'nde kılınan cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı'nda defnedildi.

Şehidin ismi, muhtarı olduğu ve şehit edildiği Üsküdar Acıbadem mahallesinde bir ortaokula verildi.