Mihail Bakunin

Mihail Bakunin

Mihail Bakunin, 30 Mayıs 1814 tarihinde Moskova’nın kuzeybatısında yer alan Piramukhino köyünde doğdu. 1869 yılında Sosyal Demokratik Birliği'ni kurdu.

Mihail Bakunin, 30 Mayıs 1814 tarihinde Moskova’nın kuzeybatısında yer alan Piramukhino köyünde doğdu. Petersburg'da bulunan Topçuluk Üniversitesi'nde öğrenim gördü. Daha sonra Rusya ordusunun muhafız alayında düşük rütbeli bir subay olarak göreve başladı. Fakat felsefe okumak isteyen Bakunin 1835 yılında Moskova'ya giderek çalışmalar yaptı. 1840 senesinde arkadaşlarıyla birlikte Almanya'ya gitti. Burada Sol Hegelciler isimli radikal bir grupla karşılaşarak onlara katıldı. İsviçre'de bulunduğu dönemde Rusya hükümeti tarafından ülkeye çağrıldı. Bu isteği yerine getirmemesi üzerine devlet mallarına el konuldu.

1948'de Paris'e döndüğünde Rusya'ya karşı faaliyetlerde bulundu. Bunun üzerine Fransa'dan sınır dışı edildi. 1849'da Dresden Ayaklanması'na katıldığı gerekçesiyle tutuklanarak hakkında ölüm emri verildi. Fakat cezası hafifletilerek ömür boyu hapse çevrildi. Bir süre sonra hapisten kaçmayı başararak Japonya ABD ve İngiltere'ye gitti. 1869 yılında Sosyal Demokratik Birliği'ni kurdu. Mihail Bakunin, 1 Temmuz 1876'da İsviçre'de hayatını kaybetti.