Mitt Romney

Mitt Romney

Mitt Romney, 2 Haziran 2011 tarihinde ABD'nin başkanlık seçimlerine adaylığını koydu. arack Obama'nın başkan seçilmesi üzerine de siyasetten çekildi.

Mitt Romney 12 Mart 1947 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri'nin Detroit şehrinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. 1965 yılında bir yıl kadar Kaliforniya'da bulunan Stanford Üniversitesi'nde eğitim aldı.1966 senesinde de bağlı olduğu Mormonluk dinini yaymak için Fransa'ya gitti. Burada iki buçuk yıl kadıktan sonra yeniden ülkesine döndü ve Ann Davies'le evlendi. 1971'de de Brigham Young Üniversitesi'nden mezun oldu. Bunun yanında Harvard Üniversitesi'nde de hukuk ile işletmecilik alanında master yaptı. Bu dönemde Boston şehri civarında yaşayan Romney, çeşitl işlerde çalışarak zengin oldu.

Daha sonra siyasete atılarak 1994'de Massachusetts eyaletinden ABD Senatosu'na girmek için Ted Kennedy ile yarıştı. Ancak seçimleri kazanamadı. 2002 yılında da Cumhuriyetçi Parti'den aday olarak Massachusetts valisi seçildi. 2008'de de ABD başkanlık seçimlerine katıldı. Fakat John McCain'e kaybederek 7 Şubat 2008'de adaylıktan çekilmek zorunda kaldı. 2 Haziran 2011 tarihinde de yeniden başkanlık seçimlerine adaylığını koydu. Barack Obama'nın başkan seçilmesi üzerine de siyasetten çekildi.