Murat İnci

Murat İnci

Arkasında 4 yetim kız evladı bırakan 42 yaşındaki Murat İnci, 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısıyla meydanlara koştu. Kızılay’da helikopterden açılan ateş sonucu şehit olan İnci, Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Askerliğini Güneydoğu’da yapan ve birçok arkadaşını şehit veren Murat İnci, ''Arkadaşlarım şehit oldu, ben olamadım'' diye üzülürken 15 Temmuz gecesi şehadete kavuştu.

Siteler'de mobilyacılık yapan İnci, 16 yaşındaki Hümeyra, 12 yaşındaki Melike, 6 yaşındaki Melisa ve 10 aylık Mira Nur isimli 4 kızı ve eşi Meryem İnci ile 15 Temmuz'da Mamak'ta bir akrabasının düğününe gitmişti.

Eve döndüklerinde olaylardan haberdar olan İnci, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı üzerine sokağa çıktı.

Ev kıyafetlerini bile değiştirmeyen İnci’nin kuzeni de Kızılay’da vurularak gazi oldu. Saat 02.00 gibi annesinin aradığı İnci’nin telefonunu bir başkası açtı. Telefonu açan kişinin ''Telefonun sahibi ambulansla götürüldü'' demesi üzerine sabah saat 6’ya kadar kardeşini aradıklarını söyleyen şehidin abisi Mehmet İnci, en sonunda Ankara Yüksek İhtisas Hastanesi’nin morgunda kardeşini bulduğunu anlattı.

Genelkurmay Başkanlığı önünde başına bir şarapnel parçası isabet etmesi sonucu şehit olan Murat İnci’nin cenazesi, Kocatepe Camisi'nde düzenlenen cenaze töreninin ardından Karşıyaka Mezarlığı'na defnedildi.

Şehidin ismi, Muğla Milas’ta bir Anadolu imam hatip lisesine verildi.