Murat Kalaycıoğlu

Murat Kalaycıoğlu

Senaryo Yazarı, Oyuncu, Müzisyen, Şair Murat Kalaycıoğlu kimdir?

Şair, senaryo yazarı, besteci ve oyuncu. 1 Temmuz 1952 yılında Gaziantep'de doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü mezunu. Ayrıca iki yıl şan dersi aldı. İlk kez 1976 senesinde sözlerini yazıp bestelediği “Yürüyoruz Dalgalar Gibi” marşı ODTÜ korosu tarafından seslendirildi. 1980 tarihinden itibaren çalışmalarını profesyonel şarkı sözü yazarı ve besteci olarak sürdürdü. Edip Akbayram, Banu, Fatih Kısaparmak, Soner Arıca, Onur Akın gibi ses sanatçıları onlarca bestesini seslendirdi. Ayrıca bazı şiir ve şarkı sözleri başka besteciler tarafından bestelendi. 2003 - 2004 yıllarında TRT’nin kimi çocuk programlarının jenerik ve program müziklerini  yaptı. Çevre ve Orman Bakanlığına sözlerini yazıp bestesini yaptığı üç şarkı TRT sanatçıları tarafından seslendirildi, “Ormancıyız Biz” adlı bestesi Orman Marşı olarak benimsendi.

Kalaycıoğlu, sinema alanında profesyonel olarak çalışmaya, senaryosunu Yılmaz Güney’in yazdığı ve Erden Kıral’ın yönettiği “Bayram” adlı filmde oyuncu olarak başladı. Yeşilçam’da çeşitli yapımlarda görev aldı ve müzik kliplerinde oyunculuk yaptı. Ankara’da Filmevi Prodüksiyon şirketinde iki yıl yönetmen asistanı ve metin yazarı olarak çalıştı. Ayrıca, bu şirket tarafından çekilen “Ankara Hava Gazi Fabrikası” belgeselinde ve reklam filmlerinde oyunculuk yaptı, müzik klipleri yönetti. TRT’de 2006 yılında gösterime giren “Kısmet / Ya Nasip” adlı filmin öyküsünü yazdı, senaryosunun yazımına katıldı. Necip Fazıl Kısakürek’in Para adlı oyununu  dizi film olarak uyarladı ve ayrıca bu filmde oyuncu olarak görev aldı.

Erkan Yücel ile birlikte DAST Tiyatrosunun kuruluşunda görev aldı, bu tiyatronun iki oyununda sahneye çıktı. Ankara Halk Oyuncuları (AHO) Tiyatrosunun çeşitli oyunlarının yönetmenliğini ve müziklerini yaptı. 2002 yılında Çağdaş Sahne’nin sahnelediği Ormanda Şenlik adlı çocuk oyununu yazdı, yönetti ve müziklerini yaptı. Ayrıca değişik oyunlar ve senaryolar kaleme aldı ve müziklerini yaptı. MESAM ve SİNE-SEN üyesidir.

ESERLERİ (Şiir):

Darmadağın (1986), Yoksa (2011).