Murat Kocatürk

Murat Kocatürk

Murat Kocatürk, şehit olabilmek için vefatından 3 ay önce Türkmen Dağı’na gitmişti. Şehitliği ömrü boyunca arzulayan Kocatürk, 15 Temmuz gecesi hayaline kavuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısıyla evden ayrılan Kocatürk, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin önünde darbeci askerler tarafından şehit edildi.

35 yaşındaki Kayserili Murat Kocatürk, biri 8, diğeri 12 yaşında iki erkek babasıydı. Ayakkabı imalathanelerinde usta olarak çalışan ve aynı zamanda sporla ilgilenen Kocatürk, karate, kung fu ve kick boks yapıyordu.

Evden çıkıp İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin önüne giden şehidin üzerinde kareli bir gömlek vardı. Evinden İBB önündeki canlı yayını izleyen Baba Bayram Kocatürk, kareli gömlekli birinin vurulduğunu gördü. Baba Kocatürk gecenin devamını şöyle anlattı:

''Oraya gittiğini hissediyordum, gideceğim dedi mi durduramazdık. Büyükşehir Belediyesinin önünde canlı yayın vardı onu izliyordum. Üzerinde kareli gömlek olanlara baktım, Murat da buradadır diye düşünüyordum. Bir kişi “birisi vuruldu” diye bağırdı, insanlar oraya koştu. Kareli gömlekli birisini taşıyorlardı ama başka bir isim söylediler. Ben çatıya çıktım sabaha kadar dua ettim.''

Acı haberi aldıktan sonra fenalaşan Baba Kocatürk, oğlunun naaşını teslim almak için Adli Tıp Kurumu’na gittiğinde karşılaştığı manzaranın kendisini rahatlattığını söyledi. Kocatürk, ''Kuruma gittim açtılar yüzünü baktım, gülüyordu. Dişleri gözüküyor, gözleri pırıl pırıl. O an acılarım bitti'' diye konuştu.

Oğlunun adalet yönünün çok ağır bastığını söyleyen Baba Kocatürk, şehide bundan dolayı ''Yargıç Murat'' dendiği anlattı. 15 Temmuz’dan 3 ay önce Türkmen Dağı’na şehit olmak için giden Kocatürk, geri dönmüştü. Şehadet ona Suriye’de değil, doğup büyüdüğü şehirde nasip oldu.

Şehidin ismi, Avcılar’da bir Anadolu imam hatip lisesine verildi.