Murat Vargı

Murat Vargı

MV Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Vargı kimdir?

Murat Vargı, 1948 senesinde dünyaya geldi.

Ankara TED Koleji'ni bitirdi.

Üniversite eğitimini Ankara Üniversitesi Ekonomi ve Dış Ticaret alanında aldı. Ardından Helsinki School of Economics'de de UNTD bursu ile ticaret geliştirme lisans programını, daha sonra da yine burslu olarak Indian Institute of Foreign Trade, New Delhi'de Dış Ticaret programını tamamladı.

1972 senesinde Koç Holding'de ihracat temsilcisi oldu.

1976 senesinde 3 ortağıyla birlikte Penta Dış Ticaret şirketini kurdu. Şirketin 1989 senesinde bölünmesi ile Murat Vargı Penta Tekstil şirketinde tekstil sektöründeki çalışmalarına devam etti.

1994 krizinde iflas edip tekstil sektöründen çekilen Penta Tekstil 2005 senesinde alınan stratejik bir kararla kapatıldı ve MV Grubu tekstil sektöründen çekildi.

Murat Vargı , MV Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı, KVK Yönetim Kurulu Başkanı, TED İstanbul Koleji ,TESEV ,TEGV ve Okan Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi’dir.

Turkcell ve KVK'nın kurucu ortağı olan Murat Vargı, 1993 senesinde MV Holdingi kurdu.

Murat Vargı, telekom dışında enerji, turizm, reklam sektörlerinde faaliyet gösteren Vargı’nın bu şirketleri MV Holding çatısı altında birleşti.

2004 senesinde Ata Film Stüdyoları ve 2005 senesinde TEM Stüdyolarını aldı.

Murat Vargı evli ve bir çocuk babasıdır.

ABD merkezli finans dergisi Forbes'in 2015 senesinde açıkladığı dünyanın en zenginleri listesinde Murat Vargı $1 milyar serveti ile dünya sıralamasında 1741. sırada yer almıştır.