Mustafa Avcu

Mustafa Avcu

15 Temmuz’un en genç şehitlerinden biri olan 21 yaşındaki Mustafa Avcu, yatsı namazını kılar kılmaz Kızılay’a gitti. Annesinin elini öpmeyi unutup geri dönen ve annesine veda eden Avcu, Gazi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü ikinci sınıf öğrencisiydi. Avcu, Genelkurmay önünde açılan tank ateşi sonucu kalbinden vurularak şehit oldu.

Çorumlu Mustafa Avcu, ailenin en küçük çocuğuydu. İki abisi olan Avcu, henüz 21 yaşındaydı. Gazi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü ikinci sınıfta okuyan Avcu, Kızılay’da darbeci hainler tarafından tank ateşiyle kalbinden vurularak şehit oldu.

Yatsı namazını kılar kılmaz dışarı çıkan ve Kızılay’a giden Avcu’nun yanında arkadaşı da vardı. Evden çıkarken annesinin elini öpmeyi unutan Avcu, geri dönerek annesinin hem elini öptü hem de helalleşti. Kızılay’da darbeci askerler tarafından vurulan Avcu, arkadaşının anlattığına göre Kelime-i Şehadet getirerek son nefesini verdi.

Mustafa Avcu'nun babası Güneydoğu Gazisi Ayhan Avcu o gece yaşananları şöyle anlattı:

''Mustafa ile Genelkurmay'ın oraya gittik. Genelkurmayın içine girmeye çalışırken içeriden ateş ettiler. Orada vurularak şehit düştü. Mustafa'm şehit olmayı çok isterdi, günahsız ölmeyi isterdi, Allah duasını kabul etti. Ramazan ayından sonra annesine 'Ramazandan çıktık, günahsızız, anne tam ölme zamanı' demiş. Dünya ile ilgili hiçbir planı yoktu.''

Mustafa Avcu, çok arzuladığı şehadete 15 Temmuz gecesi kavuştu. Avcu, 18 Temmuz Pazartesi günü memleketi Çorum’da defnedildi.

Şehidin ismi, Çorum’da bulunan bir güzel sanatlar lisesine verildi.