Mustafa Cengiz

Mustafa Cengiz

Eski iş adamı, bürokrat ve Galatasaray'ın 37. Başkanı Mustafa Cengiz kimdir?

Eski iş adamı, bürokrat ve Galatasaray'ın 37. Başkanı Mustafa Cengiz, 1949 yılında Gaziantep'in Nizip ilçesinde doğdu.

İlk ve ortaöğretimini Nizip’te Mustafa Cengiz, lise öğrenimini Gaziantep Lisesi’nde, üniversite öğrenimini de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun olarak tamamladı.

Üniversiteden mezun olduktan sonra Köy-Koop Merkez Birliği'nde kurucu uzman olarak görev yaptı, daha sonra iktisadi hayata Belediyelerin kamu yararına olumlu ürün ve fiyat düzenlemesi olarak kurulan TANSA'da 28 yaşında ülkenin o dönem Kamudaki en genç genel müdürü oldu. 12 Eylül Darbesinden sonra memuriyetten ayrılan Mustafa Cengiz, Ortadoğu ülkelerinde çalışmaya başladı.

1990 yılından bu yana petrol, akaryakıt sektöründe kendi şirketleri ile faaliyet gösteren Mustafa CengizTürkiye Akaryakıt Bayiileri ve Gaz İşverenler Sendikası'nda genel başkanlık yaptı, İTO Petrol meslek komitelerinde sektör temsilciliği görevini üstlendi.

Galatasaray Spor Kulübü Tüzük Tadil Komisyonu üyesi olarak, tüzüğünün günün koşullarına uyum düzenlemesinde Galatasaray Divanı tarafından görevlendirilmiş ve komisyon olarak Tüzük tadil çalışmalarında bulunmaya devam etmekte olan Mustafa Cengiz ileri düzeyde İngilizce, Fransızca ve Arapça bilmektedir.

20 Ocak 2018 tarihinde Galatasaray SK başkanı seçilen Mustafa Cengiz, evli ve bir çocuk sahibidir.