Nevzat Kösoğlu

Nevzat Kösoğlu

Kitap Şuuru, Konuşmalar, Saidi Nursi, Galip Erdem, Peyami Safa ve Dündar Taşer kitaplarının yazarı olan Nevzat Kösoğlu, 10 Ekim 2013 tarihinde Ankara'da yaşamını yitirdi.

Nevzat Kösoğlu, 7 Ekim 1941 tarihinde Erzurum'un İspir ilçesinde doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü'nde öğrenim gördü. 1964 yılında gazeteci olarak çalışmaya başladı. Askerliği'nin ardından da Söğüt dergisini çıkardı. Bunun yanında Ötüken yayınevinin de kurucuları arasında yer aldı. Daha sonra siyasete atılarak Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) genel sekreter yardımcılığına seçildi. 1977 genel seçimlerinde de Erzurum milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne girdi. 12 Eylül 1980 askeri darbesi sırasında da tutuklanarak bir buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı. Tahliyesi'nin ardından da politikayı bırakarak yayıncılıkla ilgilendi. Bu dönemde 14 ciltlik Büyük Türk Klasikleri'ni hazırladı. Ayrıca Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı'nın da başkanlığını yaptı. 2009 senesinde de TBMM tarafından Üstün Hizmet Ödülü'ne layık görüldü. Nevzat Kösoğlu, 10 Ekim 2013 tarihinde Ankara'da hayata gözlerini yumdu.

Eserleri

Kitap Şuuru, Konuşmalar, Türk Dünyası Tarihi ve Türk Medeniyeti, Milli Kültür ve Kimlik, Türk Kimliği ve Türk Dünyası, Eski Türkler’de İslam ve Osmanlı’da Devlet, Osmanlı ve Türk Milliyetçiliği, Saidi Nursi, Galip Erdem, Peyami Safa, Dündar Taşer, Küreselleşme ve Milli Hayat, Şehit Enver Paşa