Nuh Naci Yazgan

Nuh Naci Yazgan

Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti'nde kurucu ve yönetim üyesi, TBMM II. dönem Kayseri Milletvekili Kâtipzâde Nuh Naci Yazgan'ın hayatı...

Nuh Naci Yazgan, 1885 senesinde Kayseri'de dünyaa geldi. 

Ticaret İdadisi'ni bitiren Naci Yazgan, iş hayatına ilk olarak Kayseri’deki Baruthane’de kâtiplik yaparak başladı. Bu işinden ötürü "Katipzade"olarak anılmaktadır.

İlerleyen dönemlerde bir sene kadar Kayseri İdadisi'nde Hüsn-ü Hat ve Meşk (Güzel yazı ve örnek yazı) dersleri veren Yazgan, ticaret hayatına ise halı satarak atıldı. 

Milli Mücadele Döneminde memleketinde Erciyes Gazetesi'ni çıkaran Yazgan, Sivas Kongresi'nde Kayseri delegesi olarak görev aldı. 

Sivas'tan döndükten sonra Kayseri'de Müdafa-i Hukuk Cemiyeti'nin kurulmasında aktif rol üstlendi. 

Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti'nde kurucu ve yönetim üyesi olan Yazgan, Türkiye Büyük Millet Meclisi II. dönem Kayseri Milletvekili olarak görev aldı. 

22 Aralık 1924 tarihinde milletvekilliği vazifesinden istifa edip, Adana'daki sahipsiz fabrikaları yeniden aktif hale getirmek için çalışmalara başladı. Adana'daki ünlü dokuma fabrikası Milli Mensucat'ın ve pamuk üreticilerine finansman sağlamak için Adana'da yaşayan Kayseri işadamları tarafından kurulan Akbank'ın kurucularındandır.

Nuh Naci Yazgan, 7 Ekim 1947 tarihinde hayatını kaybetti. Karacaahmet Mezarlığı'nda medfundur.