Nuri Okutan

Nuri Okutan

Nuri Okutan kimdir?

Nuri Okutan, 1962 yılında Isparta'da dünyaya geldi. Babasının ismi Ramazan, annesinin ismi Fatmana'dır. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümünden mezun oldu. Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesinde, Yönetim-Organizasyon alanında Yüksek Lisans yaptı. 

1989-1990 tarihleri arasında bir yıl süre ile İngiltere`de Canterbury ve Margate kentlerinde mesleki konularda bilgi, görgü ve dil eğitimi aldı. 

1986'da İçişleri Bakanlığınca açılan bir ay süreli planlama yönetimi kursuna katıldı. 6 ay süre ile planlama uzmanlığı yaptıktan sonra Bitlis Kaymakam adaylığı, Amasya-Taşova Kaymakam vekilliği, Bursa-Harmancık, Van-Bahçesaray, Erzurum-Narman, Gümüşhane-Kelkit ilçelerinde Kaymakamlık görevlerinde yer aldı. 

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünde 1996'da Şube Müdürü ve Daire Başkanı olarak görev yaptı. 

1997 yılından 17.08.1999 tarihine kadar Personel Genel Müdürlüğü Daire başkanı olarak görev yaptı. 

1999 yılından 2000 yılına kadar Personel Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcılığı görevini yaptı. 

Son olarak Şanlıurfa'da vallilik görevinde bulunan Nuri Okutan 17 Ağustos 2011 tarihinde Resmî Gazetede yayımlanan bakanlar kurulu kararıyla merkez valiliğine atandı. 


Nuri Okutan, evli ve 3 çocuk babasıdır.