Nuri Yazıcı

Nuri Yazıcı

Akademisyen ve Tarihçi Nuri Yazıcı kimdir?

Nuri Yazıcı, 1948 yılında Ordu’nun Ünye ilçesinde dünyaya geldi. Ünye Meçhul Asker İlkokulu ile Ünye Ortaokulu’nu tamamladıktan sonra Perşembe İlköğretmen Okulu’nda okudu. Ankara Yüksek Öğretmen Okulu ile Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu.  Öğretmenlik mesleğine intisap ederer, sırasıyla Tokat İlköğretmen Okulu, Lâdik / Akpınar İlköğretmen Okulu, Trabzon / Fatih Eğitim Enstitüsü, Samsun Eğitim Enstitüsü’nde ve Terme Lisesi’nde 1978-82 tarihleri arasında tarih öğretmenliği yaptı. 

Yazıcı, Kasım 1982 yılında Terme Lisesi’nden ayrılarak, Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’ne araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. 1985 yılında, Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde “Milli Mücadele’de (Canik Sancağı’nda) Pontusçu Faaliyetler 1918–1922” başlıklı tez çalışmasıyla doktorasını bitirdi. Daha sonra Konya’da bir süre özel öğretim kurumlarında öğretmen ve yönetici olarak çalıştı. Ardından, Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü’nde öğretim üyeliğine dönen Dr. Nuri Yazıcı, daha sonra Bahçeşehir Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde öğretim üyeliğini yürüttü.

Dr. Yazıcı’nın çeşitli akademik dergilerde “Türk kültür tarihi”, ”Milli Mücadele ve Pontusçu Faaliyetler” ile ilgili makaleler yayımladı; ulusal ve uluslararası kongrelere katılarak bildiriler sundu. Terme Tarihi adlı eserinde Samsun / Terme’nin coğrafî konumu tanıtıldıktan sonra, Türk fetihlerine kadar olan tarihsel dönemini anlatılmış; Millî Mücadele ve Cumhuriyet dönemleri ayrı başlıklar altında incelenmiştir.

ESERLERİ:

Terme Tarihi (1982), Millî Tarih Şuuru ve Büyük Türk Devleti (1984), Millî Mücadele’de Pontusçu Faaliyetler 1918-1922 (1989), Türkiye Cumhuriyeti İnkılâp Tarihi (5. bas. 1993), Tarihte Türkler ve Türk Devletleri (1997), Türk Tarihinin Eski Çağları (2007), Küreselleşme ve Sosyal Mozaik Politikaları (2007).