Okan Yalabık

Okan Yalabık

Tiyatro ve dizi oyuncusu Okan Yalabık kimdir?

Okan Yalabık aslen Balıkesir'lidir, 1978 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Oyuncu olmaya henüz çocuk yaşlarda karar veren Okan Yalabık, Ferhan Şensoy'un Ferhangi Şeyler adlı oyununun kasetini çocukken defalarca dinlemiş ve ezberlemiş. Lise yıllarında da okulun tiyatro kulübüne katılan Yalabık, amatör olarak birçok oyunda görev almış.

Tiyatro aşkı çocukluğundan beri içinde olan Okan Yalabık, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda Tiyatro okumuştur. İlk tiyatro oyunu deneyimini 1998'de Kenter Tiyatrosu tarafından sahnelenen Martı isimli oyunla yaşayan Okan Yalabık, ardından bir çok kez tiyatro oyunculuğu yapmıştır.

Ekran deneyimi ise Yılan Hikayesi isimli dizi sayesinde güçlenen ve ardından Serseri, Aşkım Aşkım, Çapkın gibi dizilerde canlandırdığı roller sayesinde hayran kitlesi kazanan Yalabık, Beren Saat ile birlikte rol aldığı Hatırla Sevgili adlı dizi sayesinde büyük bir çıkış yakalamıştır. Sonrasında Halit Ergenç, Meryem Uzerli gibi isimleri kadrosunda barındıran ve bir ekran fenomeni haline gelen Muhteşem Yüzyıl isimli dizide canlandırdığı Pargalı İbrahim Paşa rolü ile yükselişe geçmiştir. Bu dizide Selma Ergeç 'in canlandırdığı Hatice Sultan 'ın eşini oynamıştır. 

Dizi ve tiyatronun yanı sıra sinema filmlerinde de rol almış olan Okan Yalabık, sinemada da güçlü performansları ile dikkat çekmeyi başarmıştır. Av Mevsimi adlı sinema filminde canlandırdığı Hasan rolüyle, 4. Yeşilçam Ödülleri'nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü kazanmıştır.