Onur Saylak

Onur Saylak

Oyuncu Onur Saylak kimdir?

Aslen Ankaralı olan Arif Onur Saylak , 12 Mayıs 1977'de dünyaya geldi. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü’nde eğitim gördü. Üniversiteden ayrılarak şansını tamamen farklı bir alan olan Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde denedi. Üniversite senelerinde tiyatro kulübüne katılan Onur Saylak, amatör tiyatro oyunlarında yer aldı. Daha sonra hayatının geri kalanını aktör olarak sürdürmeye karar verdi ve Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nü kazandı. Bilkent Üniversitesi’nde eğitim gördüğü zaman boyunca Ankara Devlet Tiyatrolarında Getto ve Üç Kuruşluk Opera oyunlarında, ve Bilkent Tiyatrosunda Nazım Hikmet’in Her Şeye Rağmen adlı oyunu da dahil birkaç tiyatro oyununda rol aldı.

Pek çok dizi projesinde yer alan Saylak, Kod Adı dizisiyle izleyici kitlesini genişletti. Ayrıca TED Koleji’nde tiyatro yönetmeni olarak da çalıştı. Sesinin şarkı söylemeye uygun olmasından dolayı üniversite korosunda yer aldı ve müzikal tiyatro ile ilgilendi (Biedermann ve Kundakçılar). Bazı tiyatro oyunları için şarkı sözleri yazdı. TRT 2 televizyonunda Hadi Gidelim (2003) isimli 13 bölümlük bir gençlik programı sundu. Farklı sanat dallarında kendisini gösteren Onur Saylak, sinema dünyasına ise 6 Haziran 2008 yılında 15. Altın Koza Film Festivali kapsamında ilk kez gösterime giren ve aynı zamanda en iyi film ödülünü kazanan Sonbahar adlı sinema filmiyle adım attı. Daha sonra Güz Sancısı filminde de rol aldı 2009 yılında ise Yılmaz Güney Özel Ödülü alan Nesli Çölgeçen'in yönettiği Denizden Gelen filminde başrolde oynadı.

Onur Saylak şimdilerde ise ‘Çarpışma’ dizisinde Veli Cevher karakterini canlandırıyor.

28 Temmuz 2011'de Fransa’nın Başkenti Paris’de kendisi gibi oyuncu olan Tuba Büyüküstün ile evlendi. 5 Haziran 2017’de Tuba Büyüküstün’den boşanan Onur Saylak’ın bu evlilikten ikiz kızları var.