Oral Çalışlar

Oral Çalışlar

Refah Partisi Nereden Nereye, Umut Peşinde Mina Urgan'dan Manol Usta'ya, Kadınlara Dair ve Çocukluğumun Tarsus'u kitaplarının yazarı olan Oral Çalışlar, 14 Aralık 1946 tarihinde Mersin'in Tarsus ilçesinde doğdu. Öğrencilik yıllarında Deniz Gezmiş ile arkadaşlarıyla birlikte çeşitli siyasi faaliyetlerde bulundu. 1971 askeri darbesi sırasında da tutuklanarak 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Oral Çalışlar, 14 Aralık 1946 tarihinde Mersin'in Tarsus ilçesinde doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nde bir yıl okuduktan sonra 1966 yılında İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisi'ne geçti. Bu dönemde Deniz Gezmiş ve arkadaşlarıyla birlikte çeşitli siyasi faaliyetlerde bulundu. 29 Ekim ve 10 Kasım 1968 tarihleri arasında gerçekleştirilen Samsun'dan Ankara'ya "Tam Bağımsızlık İçin Mustafa Kemal Yürüyüşü"ne katıldı. 1968 senesinde de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ne girdi. Bunun yanında Türk Solu ile Aydınlık dergilerinde de yazılar yazdı. 12 Mart 1971 askeri darbesi sırasında da tutuklanarak 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Daha sonra siyasete atılarak Türkiye İşçi Köylü Partisi'nin başkanlık kurulu üyeliğine getirildi. 12 Eylül 1980 askeri darbesinin ardından da yeniden tutuklandı. 1988'de de serbest bırakıldı. 1990-1992 yılları arasında da aldığı davet üzerine Hamburg'a gitti. 1992-2008'de de Cumhuriyet gazetesinde çalışmalarda bulundu. 15 Haziran 2008 tarihinde de Radikal gazetesinde yazmaya başladı. Taraf gazetesinde genel yayın yönetmeni olması üzerine de buradan ayrıldı. 2013 yılında da Radikal gazetesine geri döndü.

Kitapları

Öcalan ve Burkay'la Kürt Sorunu, İslam'da Kadın ve Cinsellik, Refah Partisi Nereden Nereye, Hz. Ali - Muaviye Çatışması İslamın Doğuşu ve İlk Ayrılıklar, Kadınların İsveç'i, Fethullah Gülen'den, Cemalettin Kaplan'a, Portreler, Umut Peşinde Mina Urgan'dan Manol Usta'ya, Sol Geleceği Tartışıyor, İslamiyet Üzerine Söyleşiler, 12 Mart'tan 12 Eylül'e Mamak, Kadınlara Dair, 68 Anılarım, İran Bir Erkek Diktatörlüğü, Ecevit, Türkeş ve Erbakan'la Cezaevi Günleri, İslamcılığın Üç Kolu, 12 Eylül ve Andıçlanan Gazetecilik, Denizler İdama Giderken, Liderler Hapishanesi, Aleviler, Çocukluğumun Tarsus'u