Orhan Pamuk

Orhan Pamuk

Nobel Ödüllü yazar Orhan Pamuk'un kısa biyografisi

Orhan Pamuk, 1952 senesinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Kalabalık bir ailede, şehrin zengin semti Nişantaşı’nda büyümüştür. Liseyi İstanbul’daki Robert College’da okudu.

Pamuk, çocukluğundan 22 yaşına kadar sürekli resim yaptığından, ileride ressam olacağını düşünüyordu. Üç sene İstanbul Teknik Üniversitesinde Mimarlık okuduktan sonra, mimar ve ressam olmayacağına karar verdi. Mimarlık bölümünü bırakan Pamuk, İstanbul Üniversitesi’nde Gazetecilik okudu. 23 yaşından sonra yazar olmaya karar verdi ve tüm uğraşlarını bir kenara koydu, eve kapanıp kendini yazmaya verdi.

İlk romanı “Cevdet Bey ve Oğulları” 1982 tarihinde yayımlandı. Ertesi sene “Sessiz Ev” isimli romanı yayınlayan Pamuk, bu kitabın Fransızca çevirisiyle 1991’de Prix de la découverte européene'i kazandı.

Orhan Pamuk, uluslararası ilk ününü 1985 senesinde yayınladığı “Beyaz Kale” isimli romanı ile yakalamıştır. 1990’dan sonra başta İngilizce olmak üzere pek çok dile çevrilmiştir.

Eşiyle Amerika’ya giden Orhan Pamuk 1985-88 yılları arasında New York’ta Columbia Üniversitesi’nde “misafir alim” olarak bulundu.

1991 senesinde kızı Rüya dünyaya geldi.

1994 senesinde Türkiye’de yayımlanan Yeni Hayat isimli romanı Türk edebiyatının en çok okunan romanlarından biridir.

Orhan Pamuk, 1990’ların ortasından itibaren insan hakları, düşünce özgürlüğü konularında yazığı makalelerle Türk Devletine karşı eleştirel bir tutum alsa da, aktif siyaset ile fazla ilgilenmedi. “İlk ve son siyasi romanım” dediği Kar isimli romanı 2002 senesinde yayımlandı.  

Uluslararası ve yerli gazete ve dergilerde yazdığı edebi ve kültürel makalelerle, kendi özel not defterlerinden yaptığı geniş bir seçmeyi 1999 yılında Öteki Renkler ismiyle yayımladı.

Pamuk’un “Kar” romanı, New York Times Book Review tarafından 2004 senesinin en iyi 10 kitabından biri seçildi.

2006 senesinde Çek yazar Milan Kundera ve Philip Roth gibi başarılı isimlerin arasından, Orhan Pamuk 2006 Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanmıştır ve 1 milyon 360 bin dolarlık ödülün de sahibi olmuştur.

BAZI ESERLERİ

  • Cevdet Bey ve Oğulları
  • Sessiz Ev
  • Yeni Hayat
  • Benim Adım Kırmızı
  • Ben Bir Ağacım
  • Kırmızı Saçlı Kadın