Prof. Dr. Metin Orbay

Prof. Dr. Metin Orbay

Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay kimdir? Metin Orbay 2004 yılında Fen Bilimleri-Matematik alanında Doçent oldu.

Prof. Dr. Metin Orbay, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Eğitim Fakültesi Fizik Öğretmenliği Bölümünden bölüm birincisi olarak mezun oldu (1994), Serbest Elektron Lazerler üzerine yüksek lisansını tamamlayarak “Bilim Uzmanı”(1996), Atom ve Molekül Fiziği alanında doktorasını tamamlayarak “Bilim Doktoru” (2000) unvanını aldı. Fen Bilimleri-Matematik alanında ise Doçent oldu (2004). Prof.Dr. Metin Orbay 2009 yılında ise Amasya Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümüne Prof.Dr. olarak atandı.

AB, NATO, TUBITAK ve Üniversite Araştırma Fonlarınca(BAP) desteklenen pek çok projede, koordinatör, uzman/araştırmacı gibi görevlerde bulundu. İsveç, Azerbaycan, Litvanya, Yunanistan,.. gibi pek çok ülkede düzenlenen konferanslarda konuşmacı olarak katılan ve araştırma yapmak üzere bulunan Prof.Dr. Metin Orbay’ın çoğu uluslararası SCI-indekslerde taranan 25’in üzerinde araştırma makalesi yayımlanmıştır. Biri uluslararası olmak üzere alanında yayımlanmış 7 kitap/kitap bölüm yazarlığı mevcut olup Prof.Dr. Metin Orbay İngilizce bilmektedir.